AktualnościKoronawirus

Badania przesiewowe w trzech województwach

Województwa takie jak: śląskie, podkarpackie i małopolskie – zostaną zorganizowane badania przesiewowe pod kątem koronawirusa.

Szef resortu zdrowia w ubiegły weekend zapowiedział, że w najbliższym czasie poznamy szczegóły dotyczące tych badań. Niewykluczone, że decyzja zostanie podjęta w tym tygodniu.

Adam Niedzielski był gościem Roberta Mazurka w Porannej Rozmowie w RMF. Minister zdrowia w wywiadzie przyznał, że brane będą pod uwagę dwa modele.

– W jednym z nich damy uprawienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali czy za pomocą SMS-a, czy jako zaproszenie. Pewnie będzie to obowiązkowe – powiedział szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski dopytywany o to, kiedy miałby się rozpocząć takie badania, stwierdził: Myślę, że potrzebujemy pewnie kolejnego tygodnia, dwóch na zorganizowanie logistyki. Jeśli byłoby to w tym pierwszym modelu, to tak naprawdę od razu, a jeżeli w tym drugim – to tydzień, dwa na zorganizowanie logistyki.

Badania, które chce wprowadzić rząd, są oparte na testach antygenowych, gdzie wynik pojawia się po 15 minutach. Minister zdrowia podkreślił, że on sam nie jest przekonany do tego, jak model testowania powinien być skonstruowany.

– Mamy tydzień na dyskusje z epidemiologami. Rzeczywiście jest tak, że te testy mają wysokie czułości w grupie osób, które mają objawy i duże namnożenie wirusa w organizmie, natomiast przy – niestety – takim stanie lżejszym te testy nie zawsze wychodzą pozytywne, czyli są tzw. „fałszywie ujemne” – powiedział Adam Niedzielski.

Źródło informacji: rmf24.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.