Lifestyle

Astygmatyzm. Czym jest i jak o niego zadbać?

Czym jest astygmatyzm?

Choroba ta jest często wadą wrodzoną. Astygmatyzm wynika z nieregularnej budowy zewnętrznej struktury oka, tj. rogówki, czyli pierwszej powierzchni, na której załamują się promienie światła. Nieregularności powodują, że niektóre promienie światła skupione są na siatkówce, a pozostałe poza jej obrębem.

Jak zadbać o taką wadę wrodzoną? Jakie okulary lub soczewki dobrać?

Aby widzieć wszystko wyraźnie i dokładnie pacjent musi zakupić szkła cylindryczne. Szkła te powodują skupienie wszystkich promieni światła w jednym punkcie, dzięki czemu osoba posiadająca tą wadę widzi wyraźny i ostry obraz.

Firma Optyk Strózik ma w swojej ofercie organiczne soczewki okularowe firmy Essilor, z powłokami Crizal, które zapewniają doskonałe widzenie zarówno dla pacjentów z astygmatyzmem, jak i innymi wadami. Szkła Crizal gwarantują ochronę oczu przed odbiciami oraz refleksami świetlnymi, które dostarczają światła w pomieszczeniach, nadjeżdżających samochodach oraz monitorach komputerowych i smartfonach. Szkła te – przeciwodblaskowe, z antyrefleksem zwiększają kontrast i estetykę widzenia. Dzięki temu nie narażamy naszych oczu na zmęczenie, łzawienie czy inne dolegliwości. Jest to bardzo ważne, kiedy pracujemy w mocno i sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, np. w biurze, sklepach czy miejscach usług publicznych albo podczas jazdy samochodem.

Dla pacjentów, którzy nie lubią nosić okularów lub noszą je zamiennie z soczewkami – też są rozwiązania. Soczewki dla osób z astygmatyzmem różni się od soczewek dla osób z innymi wadami wzroku.

Różnica wynika z budowy soczewki. Soczewka nie jest wycinkiem koła a figury geometrycznej zwanej torus – stąd także, często nazywane są soczewkami torycznymi. Soczewki astygmatyczne w różny sposób załamują promienie światła w przekroju pionowym i poziomym. Dzięki temu koryguje wadę wynikającą z nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka.

Jakie są dostępne na rynku soczewki toryczne, które mogą korygować wszystkie rodzaje astygmatyzmu?

Soczewki na astygmatyzm mogą być jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta. Po specjalnym badaniu u optometrysty dobierane są soczewki pod każdy rodzaj astygmatyzmu – regularny, rogówkowy lub soczewkowy.

Do produkcji soczewek torycznych wykorzystuje się nowoczesną technologię, aby spełnić wymagania osób z astygmatyzmem. Soczewki są miękkie i elastyczne. Zapewniają stabilne położenie na oku i zawsze ostre widzenie.

Salon Optyk Strózik mieści się przy ulicy Strzelców Bytomskich 274b w dzielnicy Bytomia – Stroszku.

Można znaleźć ich na:
– Facebooku – Optyk Strózik
– Instagramie – Optyk Strózik
– Stronie internetowej –  Optyk Strózik

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Lifestyle

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.