Aktualności

Wolontariusze wysprzątali Suchogórski Labirynt Skalny

Na granicy Bytomia i Tarnowskich Góry leży dawna kopalnia dolomitu. To kolejne niezwykłe miejsce, w którym po zakończeniu wydobycia, zwyciężyła przyroda. Oczywiście mowa o Suchogórskim Labiryncie Skalnym, gdzie 4 listopada lokalni wolontariusze wysprzątali tereny leśne, by łatwiej się tam spacerowało.

Ten zespół przyrodniczo-krajobrazowy obejmuje obszar około 20 ha i jest drugi zaraz po Żabich Dołach tego typu zespołem w mieście. Opiekę nad tym terenem sprawuje Stowarzyszenie Towarzystwo Suchogórskie, które wczoraj zorganizowało taką akcję oczyszczania leśnych dróg z połamanych gałęzi i zarośli.

To ciekawe miejsce, które po latach zapomnienia zostało na nowo odkryte przez ludzi, którzy przychodzą tu na spacery. Trochę to wszystko zarosło, stąd pomysł, żeby jeszcze przed zimą uporządkować ten teren – mówił Walter Spałek, prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Suchogórskie.

W tym dniu wolontariusze nie tylko skosili chwasty, ale również wycieli niewielkie samosiejki i usunęli połamane gałęzie drzew, ponieważ labirynt stał się miejsce, które upodobali sobie także miłośnicy quadów i motocrossu. Bytomski MZDiM postawił przy wejściach znaki zakazujące ruchu – nie dotyczą one pieszych i rowerzystów.

Warto też nadmienić, że w poprzednich latach przy wsparciu naszego miasta, wolontariusze z Suchej Góry utworzyli tam dwa wejścia. Przez Suchogórski Labirynt Skalny biegnie czerwony szlak turystyczny i zielona ścieżka dydaktyczna.

Potencjał tego miejsca jest duży, gdyż znajdują się tam zarówno pozostałości z czasów II wojny światowej, jak i np. punkt triangulacyjny, będący punktem odniesienia dla wyznaczenia większości śląskich kopalń. Określiliśmy już nowy plan przebiegu ścieżek i chcemy zainteresować mieszkańców historią tego miejsca – mówił Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

W pracach nad wytyczeniem ścieżek dydaktycznych biorą udział także przedstawiciele innych miast graniczących z zespołem przyrodniczym.

Źródło: bytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.