Aktualności

Władze gmin górskich z apelem do premiera. Chodzi o ferie zimowe

Władze gmin górskich apelują do premiera o zmianę oraz złagodzenie restrykcji dotyczących ferii zimowych.

– Samorządy gmin górskich przygotowują wniosek do rządu odnośnie złagodzenia obostrzeń dotyczących ferii zimowych i wydłużenia zimowego wypoczynku. Wypracowane wspólnie postulaty samorządów z południa Polski mają w środę trafić do premiera – poinformował starosta tatrzański Piotr Bąk.

Jak przekonywał na konferencji starosta tatrzański, samorządowcy wierzą w to, że ich propozycje zostaną jednak wykorzystane. Starosta Piotr Bąk jest przekonany, że są bardzo duże szanse na to, aby ich postulaty w większości zostaną uwzględnione. Wraz z postulatami, władze gmin przygotowują propozycje sanitarne w oparciu których branże turystyczne podczas sezonu zimowego miałyby działać. Włodarze chcą również wsparcia samorządów.

– Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że walczymy o przetrwanie, że te najbliższe miesiące będą decydujące, dlatego też przygotowaliśmy realne propozycje, które dają możliwość funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych. Jesteśmy przekonani, że w oparciu o zasady przestrzegania reżimu sanitarnego, możemy zapewnić funkcjonowanie poszczególnym branżom turystycznym – mówił wójt gminy Kościelisko Roman Krupa.

W tych postulatach samorządowcy starają się zwrócić uwagę, że turystyka podczas zimy w górach to system naczyń połączonych, a brak jednego z elementów tego klucz: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży.

Chcą, aby korzystanie z usług turystycznych takich jak: hotele, restauracje czy baseny – było możliwe na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych, dla osób posiadających status ozdrowieńca lub dla tych którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność przeciwciał we krwi.

W swoich postulatach samorządowcy zaznaczyli, żeby ferie zimowe rozłożyć na 10 tygodni – od 4 stycznia do 14 marca. Miałoby to na celu rozłożenie ruchu turystycznego w górach. Autorzy tego wniosku podkreślają, że spełnienie postulatów zapobiegnie odpływowi turystów poza granice Polski. Władze gmin górskich chcą również zamrożenia obostrzeń na cały grudzień.

„Nasze propozycje mają na celu uratowanie przedsiębiorstw działających na terenie powiatu przed poważnym kryzysem ekonomicznym, a społeczności lokalne przed katastrofą utraty pracy i środków do życia” – podkreślają autorzy wniosku z postulatami kierowanych do Rady Ministrów.

Źródło informacji: Onet Śląsk

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.