AktualnościLifestyleSportWiadomości

Uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych

Siódma edycja Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych przyciągnęła na linię startu wielu zawodników.   

Wydarzenie co roku przyciąga biegaczy, którzy aktywnie spędzają dzień, oddając przy tym pamięć żołnierzom, którzy po 1944 roku podjęli walkę, nie godząc się na narzuconą siłą nową rzeczywistość i ustrój, który przyszedł wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na ziemie polskie. Dzisiaj 26 lutego w obydwu biegach – rekreacyjnym i głównym w sumie wzięło udział 170 biegaczy.

Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

Bieg wpisał się na dobre w bytomski kalendarz sportowy. Uczestnicy mogli wybrać zarówno bieg rekracyjny na dystansie 1963 metrów, ale także bieg główny na dystansach 5 i 10 kilometrów oraz nordic walking. Wszystkim przyświecał jeden cel – oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, walczącym z komunistycznym totalitaryzmem od roku 1944 oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Na linii startu stanęło 170 zawodników. To pokazuje, że tego typu wydarzenia są nie tylko okazją do promocji sportowego stylu życia, ale zwłaszcza przyczyniają się do rozpropagowania wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych oraz ważnych wydarzeń historycznych w Polsce po 1944 roku, gdzie jeden totalitaryzm został zastąpiony przez inny.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Strefa Sportów Siłowych Strefa Byków wraz z Katarzyną Szołtysik-Kaczmarek przy współudziale miasta i bytomskiego OSiR-u.

Wyniki biegu dostępne są na Platformie Zmierzymy Czas

Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Piotra Woźniaka

Bieg poświęcony jest pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w tym bytomskiego działacza niepodległościowego – płk. Piotra Woźniaka, pseudonim „Wir”. Woźniak był żołnierzem Armii Krajowej oraz podziemia powojennego. Brał udział w akcji „Burza”, a po wkroczeniu na tereny Polski Armii Czerwonej walczył w organizacji NIE „Niepodległość”. Od sierpnia 1945 roku Piotr Woźniak był szefem Sztabu Okręgu Narodowej Organizacji Wojskowej na terenie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Natomiast we wrześniu 1945 roku został komendantem Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na obszarze od Przemyśla po Sandomierz.

W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia, zamieszkał przy ulicy Akacjowej i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Po 10 miesiącach stanął przed sądem wojskowym, który skazał go na karę śmierci i pozbawienie praw publicznych na zawsze. W celi śmierci spędził 63 dni. Na podstawie postanowienia Najwyższego Sądu Wojskowego zostały anulowane jego poprzednie wyroki. W sumie skazano go na 10 lat więzienia. Trafił do więzienia we Wronkach.

W czerwcu 1957 roku w wyniku rewizji wyroku został uniewinniony. Mógł tym samym ponownie pracować jako nauczyciel. Podjął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. W 1980 roku wraz z Zenonem Pigoniem założył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Ziemi Bytomskiej. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.

Przez wiele lat władze komunistyczne próbowały zatrzeć pamięć o takich bohaterach, jak Piotr Woźniak. Dzisiaj jednak coraz więcej mówi się o poświęceniu i bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z uchwałą sejmową z dnia 3 lutego 2011 roku w dniu 1 marca każdego roku obchodzony jest w całej Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Źródło: UM Bytom

Zdjęcie: Grzegorz Goik

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.