Aktualności

To są bardzo dobre informacje. Będzie można wykupić mieszkania po Arradzie

Świetne informacje płyną z Urzędu Miejskiego. Pierwsi lokatorzy będą mogli wykupić mieszkania po Arradzie z bonifikatą.

– Po tym jak miasto sfinalizowało i przejęło lokale oraz budynki po upadłej spółce Arrada, pierwsi najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z bonifikaty przy zakupie lokali – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Podjęta dzisiaj uchwała była konieczna, aby miasto mogło rozpocząć procedurę bezprzetargowego zbycia lokali zainteresowanym mieszkańcom – powiedział prezydent miasta Bytomia, Mariusz Wołosz.

Bonifikatę jaką oferuje nasze miasto będzie mogło skorzystać w pierwszej kolejności 35 lokatorów, którzy są najemcami i posiadają umowy najmu na czas nieokreślony. Taką możliwość będą mieli mieszkańcy przy ulicy Siemianowickiej, Jana Cybisa, Gwareckiej i Strzelców Bytomskich. Do nich zostaną skierowane oferty wykupu mieszkań ze zniżką, a wysokość procentowa zostanie określona dla każdego mieszkania oddzielnie. Ogólna zniżka jaką przygotowało miasto w przypadku sprzedaży wszystkich 35 lokali to kwota ponad 1,5 mln zł.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, gmina Bytom najpierw skorzystała z prawa pierwokupu nieruchomości po spółce Arrada, a teraz oferuje mieszkańcom sprzedaż lokali z bonifikatą, czyli po cenie zbliżonej do tej, jaką miasto zapłaciło syndykowi za nieruchomości – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. W pierwszej kolejności skierujemy ofertę do 35 lokatorów. Następne będziemy kierować w zależności od uregulowania kwestii umów najmu – dodał Michał Bieda.

10 lutego 2020 zostało podpisane oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu 2 budynków i 101 lokali mieszkaniowych po upadłej spółce Arrada. Za kwotę 5 mln zł nasze miasto stało się właścicielem tych budynków. W tym momencie Wydział Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego dzięki podjętej uchwale będzie proponował każdemu z najemców wskazanych w niej zakup mieszkań, zaś te lokale, które nie zostaną wykupione staną się własnością firmy ZBM-TBS Sp. z o.o. w Bytomiu.

Podjęta dzisiaj uchwała umożliwi nam skierowanie ofert nabycia lokali do pierwszych najemców. Ofertę mieszkańcy powinni otrzymać w drugiej połowie grudnia – mówi Włodzimierz Drogoś, Naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Warto podkreślić, że cały czas Bytomskie Mieszkania pracują nad uregulowaniem kwestii umów kolejnych lokali, tak aby następni mieszkańcy mogli już w 2021 roku skorzystać z bonifikaty – powiedział Włodzimierz Drogoś.

W 2020 roku nasze miasto przejęło 101 mieszkań i 2 budynki po upadłej firmie Arrada. Obecnie firma nazywa się Ano Sp. z o.o. Orzeł Spółka Komandytowa-Akcyjna. Po upadłości spółki w 2015 rou zasobami mieszkalnymi zarządzał syndyk. To właśnie on ogłosił przetarg na sprzedaż mieszkań. Zasoby mieszkalne wykupiła osoba prywatna, ale zgodnie z prawem do 30 dni po podpisaniu umowy z nowym inwestorem miasto miało prawo ich pierwokupu. Władze Bytomia z tej możliwości skorzystały. I tym samym prezydent Bytomia Mariusz Wołosz przychylił się do wniosków dużego grona osób, które mieszkają w tych lokalach oraz wniosków radnych – Maciej Bartkowa i Grzegorza Nowaka, którzy cały czas zabiegali o rozwiązanie tej istotnej sprawy dla mieszkańców Bytomia.

Źródło: bytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.