Aktualności

Stanęły nowe pojemniki na elektrośmieci w naszym mieście

W naszym mieście stanęły całkiem nowe, czerwone pojemniki do których mieszkańcy Bytomia będą wrzucali tzw. elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Do tych kontenerów będzie mogli wrzucić np. zepsute żelazko, uszkodzony monitor, klawiaturę czy też niesprawny smartfon lub telefon komórkowy. Takie kontenery będzie można znaleźć w 25 punktach miasta.

Bezpieczne, łatwe i bezpłatne dla środowiska pozbywanie się tych elektrośmieci jest możliwe dzięki współpracy podpisanej przez nasze miasto z fimą MB Recykling i Fundacją Odzyskaj Środowisko.

Od prawie dwóch lat kwestie związane z uporządkowaniem gospodarowania odpadami są dla nas jedną z ważniejszych spraw. Cieszymy się z tej współpracy i faktu, że dzięki niej bytomianie zyskają możliwość wygodnego i ekologicznego pozbycia się elektroodpadów – mówił prezydent miasta Mariusz Wołosz.

Kontenery na elektrośmieci pojawiły się na razie w 10 lokalizacjach Bytomia. Dodatkowo stanie jeszcze 15 pojemników w innych miejscach w naszym mieście. Są to wysokiej klasy pojemniki z systemem monitoringu wypełnienia. Na kontenerze jest również naklejka z numerem telefonu infolinii 572 102 102, dla osób, które chciałaby w ekologiczny sposób pozbyć się elektrośmieci.

Projekt Elektryczne śmieci to pierwszy tego typu projekt ogólnopolski adresowany do miast powyżej 40 tys. mieszkańców. Z naszych analiz wynika, że znakomita cześć elektroodpadów powstaje w dużych miastach, a w naszych domach trzymamy 100 mln ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Bytom jest pierwszym miastem na Górnym Śląsku, które dołączyło do projektu – mówił Michał Jurczok, dyrektor ds. rozwoju MB Recykling.

Czy baterie, blendery, smartfony będą mogły być wrzucane do kubłów?
Do pojemników będą mogły być wrzucane takie rzeczy elektryczne i elektroniczne jak:

  • sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm,
  • małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm,
  • telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony,
  • zużyte baterie i akumulatory,
  • małe AGD typu toster, suszarka, żelazko itd.

Mieszkańcy Bytomia wciąż będą mogli korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II oraz w ramach organizowanych co tydzień w różnych częściach Bytomia Mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (do końca roku obowiązuje aktualny harmonogram).

Lista lokalizacji kontenerów na sprzęt elektryczny i elektroniczny:
ul. Siemiradzkiego 9 (przy Szkole Podstawowej nr 36) – Śródmieście
ul. Pułaskiego 71 (przy lodowisku) – Śródmieście
ul. Wrocławska 43 – Śródmieście
ul. Jeziorańskiego 1 c – Miechowice
pl. Słoneczny 2 – Miechowice
ul. Falista 2 – Karb
ul. Konstytucji 54 – Bobrek
ul. Broniewskiego 1- Szombierki
ul. Wyzwolenia 6b – Szombierki
ul. Zielna 25, 25 a, 14b – Szombierki

Źródło: bytom.pl

 

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.