default
Aktualności

Zapraszamy w najbliższą niedzielę do Bobrka

Lubisz odkrywać ciekawe rzeczy z historii Bytomia? Ta wycieczka jest właśnie dla Ciebie.

18 października – w najbliższą niedzielę – odbędzie się wycieczka śladem poprzemysłowej historii naszej dzielnicy Bytomia. Wędrówka będzie po Nowej Kolonii Robotniczej w Bobrku na którą zaprasza Klaster Innowacji Społecznych.
Dawnymi latam ten region był najbardziej uprzemysłowioną częścią naszego miasta.

Zwiedzanie będzie w ramach projektu Familoki poświęconemu odkrywaniu i prezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miasta Górnego Śląska i Zagłębia.

Nowa Kolonia Robotnicza w Bobrku została stworzona dla pracowników Huty Julia i kopalni Hrabina Johanna. Kompleks złożona była z dwóch odrębnych zespołów mieszkaniowych utworzonych w 1907-1922. Architektura osiedla ma związek z stylami historycznymi: secesji i modernizmu. Do naszych czasów zachowało się ponad 50 domów, to bardzo dużo. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia tematyka przewodnia będzie związana z śląskimi potworami i demonami.

Ci, którzy wezmą udział w wycieczce poznają legendy o Utopkach, dowiedzą się kim była Zmora oraz przeanalizują jakim duchem był Skarbnik.

Wędrówka rozpocznie się o godzinie 16:00 spod budynku przy ulicy Zabrzańskij 153. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wszyscy uczestnicy, którzy będą na wycieczce zobowiązani są do zakrywania ust i nosa oraz powinni zachować dystans społeczny – 2m.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: bytom.pl

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.