Skarpa miejscem rywalizacji najlepszych wspinaczy
Najwyższej klasy zawodnicy i zawodniczki zmierzą się w najbliższy weekend w ramach Akademickich Mistrzostw Polski we Wspinaczce Sportowej.
Wydarzenie organizowane w dniach 24-26 marca zgromadzi około 350 zawodników i zawodniczek z 42 uczelni z całego kraju. Jedną z czołowych zawodniczek, jakie zobaczymy podczas zawodów w Skarpie Bytom będzie Natalia Kałucka, brązowa medalistka mistrzostw Europy we wspinaczce na czas.
Akademickie Mistrzostwa Polski… w Bytomiu
Bytom stanie się miejscem, gdzie odbędzie się jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez w corocznym kalendarzu Akademickiego Związku Sportowego oraz Polskiego Związku Alpinizmu. Sam cykl Akademickich Mistrzostw Polski stanowi największą i najważniejszą formę rywalizacji sportowej środowiska akademickiego w Polsce.
Uczelnie współzawodniczą ze sobą w 45 dyscyplinach. Łącznie w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w każdym sezonie odbywa się blisko 80 imprez. W Akademickich Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Sportowej zmierzą się reprezentanci aż 42 uczelni z całego kraju, którzy będą rywalizować w bulderingu, zawodach na trudność oraz na czas.
Chętni będą mogli kibicować osobom biorącym udział w rywalizacji. W piątek w godzinach 8:00 – 16:00 odbywać się będą eliminacje w poszczególnych konkurencjach, zaś od 17:00 do 21:00 rozegrane będą finały. Z kolei w niedzielę eliminacje zaplanowano od 8:00 do 13:30, zaś finały i zakończenie imprezy od 14:00 do 15:00. Szczegóły opisano w mediach społecznościowych:
Skarpa ważnym miejscem na wspinaczkowej mapie kraju
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom działa na terenie po byłej KWK „Rozbark”. W 2022 roku była miejsce, gdzie odbyły się zawody Pucharu Polski we wspinaczce na czas, a w listopadzie Mistrzostwa Śląska Dzieci w Boulderingu i Prowadzeniu. Ze ścianki wspinaczkowej korzystają jednak nie tylko najbardziej wymagający wspinacze. Wśród wytyczonych dróg są również takie, na których swoich sił może spróbować każdy w miarę sprawny człowiek czy rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych przeznaczone są jedna z boulderowni i Gryfne Wspinanie z 14. torami do wspinania.
Obiekty pokopalniane służą mieszkańcom Bytomia i miłośnikom wspinaczki
Przez ponad 140 lat w miejscu, gdzie powstało Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Po jej likwidacji w 2004 roku część zachowanych obiektów – cechownia i budynek administracyjny – zostały zrewitalizowane na potrzeby Teatru Tańca „Rozbark”. Pozostałe obiekty – szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, dzięki czemu nadal służą mieszkańcom.