Fot. Hubert Klimek
AktualnościWiadomości

Prace na Dworcowej mają zakończyć się w maju

Jedne donice zamontowane, inne jeszcze czekają. Okablowanie przygotowane. Jest też wyznaczona data zakończenia prac. Jaki jest ich postęp?

Przebudowa ulicy Dworcowej wchodzi w decydującą fazę. Zakończył się już montaż donic od pl. Wolskiego do ul. Moniuszki, a także światłowodu pod monitoring. Dodatkowo przygotowano okablowanie pod oświetlenie uliczne. W marcu rozpoczął się montaż latarń oświetlenia oraz donic na odcinku od ul. Moniuszki do pl. Kościuszki.

58 latarń i 76 kompletów donic

Projekt przebudowy zakłada, że na Dworcowej będzie 58 nowych latarń oraz 76 kompletów donic w różnych kształtach i konfiguracji, a dodatkowo na całej długości ulicy zabudowane zostaną po 4 komplety pergoli. Dodatkowo podoświetlony będzie mur oporowy od strony placu Michała Wolskiego. Wedle planu na marzec wykonawca inwestycji – HUCZ Sp. z o.o. – oprócz montażu latarń oraz donic – będzie nadal prowadził także roboty brukarskie. Do tej pory zakończono je w 85% procentach, a w kwietniu planowane są kostka układana będzie w rejonie torowiska tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Moniuszki.

Prace mają zakończyć się w maju

Miejski Zarząd Dróg i Mostów zawarł w grudniu 2022 roku aneks terminowy z wykonawcą przebudowy ul. Dworcowej. W związku z tym, zmienił się harmonogram prac, a nowy termin zakończenia realizacji inwestycji został przesunięty na 10 maja 2023 roku. Powodem zmiany była konieczność wykonania dodatkowych prac, uwzględnienia w harmonogramie remontów elewacji kolejnych kamienic i wydłużające się prace na liniach energetycznych realizowane przez spółkę Tauron Dystrybucja.

Zakres prac na ul. Dworcowej

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana zostanie ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica zyska nową – wygodną dla przechodniów nawierzchnię z ciętego kamienia a układ drogi zostanie podzielony na strefy: komercyjną – przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną – na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu.

Fot. Hubert Klimek

Rewitalizacja obejmuje również powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także ulegnie zmianie organizacja ruchu, aby umożliwić zaopatrzenie sklepów oraz lokali gastronomicznych.

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej. Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu – okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 15,3 mln zł.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.