Aktualności

Pomoc dla przedsiębiorców kwiatów i zniczy od państwa

Każdy handlowiec kwiatów i zniczy zadaje sobie pytanie: Jak będzie wyglądała pomoc dla nich od państwa?

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że cmentarze będą zamknięte od 31 październik do 2 listopada, ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 w Polsce. Przypomnijmy, że wczoraj było ponad 17 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem, a na Śląsku niecałe 1500. Na zamknięciu nekropolii ucierpieli sprzedawcy kwiatów i zniczy. Państwo przygotowało dla nich pomoc finansową.

– W związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak poinformowała w komunikacie na swojej stronie agencja: pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.

Wobec tego, co musi zrobić przedsiębiorca, który chce otrzymać wsparcie?

Agencja przekazała, że jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z takiego wsparcia musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Taki dokument trzeba złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego właściwego  ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem.

Na swojej stronie agencja informuje również o możliwości odbioru kwiatów przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne.

Osoby zainteresowane, przygotowują zgłoszenia z liczbą kwiatów, które zamierzają odebrać. Dokument w tej sprawie należy przekazać do 12 listopada 2020 roku do kierownika biura powiatowego ARiMR. Zadaniem kierownika biura powiatowego agencji będzie wskazanie miejsce odbioru kwiatów oraz poinformowanie sprzedawcy o zamiarze odbioru roślin. Takie przekazanie musi zostać potwierdzone na piśmie lub w formie elektronicznej deklaracji.

Jak czytamy na stronie: chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. muszą zostać niezwłocznie oddane podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów.

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w ustawie dotyczącej tego wsparcia. Pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 roku – tak planuje agencja.

Źródło: rmf24.pl

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.