podatek cukrowy
Aktualności

Podatek cukrowy. Jakie wyglądają pierwsze dane o wpływach?

Resort finansów podał pierwsze dane o wpływach z nowego podatku. Podatek cukrowy, jak wyglądają wpływy za styczeń?

Ministerstwo finansów podało już pierwsze dane o wpływach za nowy podatek, który wprowadzono od stycznia 2021 roku. Do tych wiadomości dotarł portal Wiadomości Handlowe. Termin wnoszenia opłaty od napojów słodzonych cukrem i słodzikami upłynął pod koniec lutego. Podatek cukrowy – jakie są pierwsze wpływy z niego?

Czym jest podatek cukrowy?

Podatek cukrowy to podatek akcyzowy nakładany na sprzedaż napojów słodzonych cukrem i słodzikami. Zastosowano go w celu ograniczenia masowej konsumpcji tych napojów oraz społecznie niepożądanych konsekwencji zdrowotnych.

Jak wyglądają pierwsze wpływy z tego podatku za styczeń?

Według wstępnych danych pierwsze wpływy wyniosły 75,96 milionów złotych – przekazało Ministerstwo Finansów. Resort zaznacza jednak, że może to ulec jeszcze zmianie, gdyż jakieś przedsiębiorstwa mogły nie wywiązać się z ustawowego obowiązku. Termin opłaty za styczeń upłynął 25 lutego br.

Opłatę w terminie wniosło 469 podmiotów, a po upływie terminu – 74 następnych. Poprawnie deklarację CUK-1 wypełniło i złożył zaledwie 158 podmiotów. Jest to stan na 28 lutego, zaś termin na złożenie takiej deklaracji również upływał 25 lutego.

Podatek cukrowy od kiedy funkcjonuje i jak to wygląda?

Nowy podatek wszedł od stycznia 2021 roku. Opłata to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 groszy za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej – kofeiny lub tauryny. Za każdy gram cukru lub słodzika powyżej 5 gram na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju podatnik musi dopłacić kolejne 5 groszy. Opłata maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju.

96,5 procenta wpływów z podatku cukrowego ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki mają być przeznaczone na działania mające na celu zwalczanie otyłości.

Źródło informacji: rmf24.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.