mdk nr 1 w bytomiu
AktualnościKultura

Pierwsze efekty prac modernizacyjnych w MDK nr 1 w Bytomiu

Jakie są pierwsze efekty prac modernizacyjnych w MDK nr 1 w Bytomiu? Sprawdźmy te informacje.

Już widać pierwsze efekty prac renowacyjnych w zabytkowym budynku MDK nr 1 w Bytomiu. Najważniejsze prace zrealizowano. To było możliwe dzięki pozyskanym przez miasto środkom z Unii Europejskiej. Dzięki dotacji trwa kompleksowy remont w tym bytomskim obiekcie.

Pierwsze efekty prac modernizacyjnych w MDK nr 1 w Bytomiu

Najważniejsze prace jakie dotąd zrealizowano w zabytkowym obiekcie to:

  • zakończenie izolacji fundamentów od frontu,
  • robót rozbiórkowych wewnątrz obiektu;
  • rozpoczęcie czyszczenia konstrukcji dachu,
  • prac restauratorskich głównej klatki schodowej;
  • wykonanie posadzek,
  • rozpoczęcie prac tynkarskich,
  • większości instalacji elektrycznych,
  • centralnego ogrzewania,
  • wentylacji,
  • kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Wszystko odbywa się dzięki środkom z dofinansowanie pozyskanym przez miasto z Unii Europejskiej.

– Mimo sytuacji pandemicznej, która wpływa na realizację wykonywanych prac w obiekcie, tempo robót jest na zadowalającym poziomie. Przeprowadzane prace mają nie tylko przywrócić dawny blask temu zabytkowemu obiektowi, ale również zwiększyć jego funkcjonalność oraz komfort dzieci i młodzieży, które na co dzień korzystają z tego gmachu – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

– Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 to obiekt zabytkowy, dlatego wszystkie prace konsultowane są z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – mówił zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras – Cieszę się, że kolejny obiekt, który służy dzieciom i młodzieży w naszym mieście jest modernizowany, tym bardziej, że to obiekt z duszą – podkreślał Adam Fras.

Jaki jest zakres przewidzianych prac w MDK nr 1 w Bytomiu?

Pochodzący z 1906 roku Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu przejdzie modernizację zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Oczyszczona będzie piaskowa elewacja, a tynk od podwórza naprawiony. W ramach modernizacji w budynku wymieniona będzie część drzwi oraz okien – pozostałe będą odrestaurowane, a wyremontowany będzie również dach. Dodatkowo obiekt dostosowany będzie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Planowany termin oddania projektu inwestycyjnego to lato tego roku.

Prace remontowane oraz budowlane realizuje w MDK nr 1 firma „DeS” z Krakowa wyłoniona w przetargu. To ta firma prowadziła remont oficyny pałacu Tiele-Wincklerów w Bytomiu – Miechowicach.

Modernizacja bytomskiego zabytku przy ulicy Powstańców Warszawskich 12 jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Łączna wartość wyniesie 8,8 mln złotych. Z czego 4 mln złotych to dotacja z Unii Europejskiej, 500 tys. złotych z budżetu państwa, zaś 4,3 mln złotych to wkład naszego miasta.

Projekt „Renowacja budynku i pomieszczeń Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu” jest dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dokładnie to z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oś priorytetowa V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów, Działanie 5.3. Dziedzictwo kulturowe, poddziałanie 5.3.2. Dziedzictwo kulturowe – OSI.

Historia zabytkowego budynku w Bytomiu

Zabytkowy budynek przy ulicy Powstańców Warszawskich 12 pełni funkcję Młodzieżowego Domu Kultury dopiero od 1953 roku. Wcześniej ten obiekt pełnił wiele innych funkcji. Budynek, który zaprojektował Hugo Grünfelda początkowo był lokalizacją biura budowniczego obiektu Feliksa Beniamina. Później w latach 30. XX wieku część budynku wynajęła loża masońska w Bytomiu.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w 1937 roku, obiekt przekształcono w bibliotekę, a w czasie wojny w gmachu istniało kasyno oficerskiej. Po 1945 roku obiekt stał się siedzibą Przedsiębiorstwa Aptek. Od 1953 roku zdecydowano, że budynek będzie pełnił funkcję Domu Kultury.

Warto nadmienić, iż 11 lat temu budynek MDK nr 1 w Bytomiu wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.