propozycje na karnawał
Kultura

Opera Śląska przedstawia propozycje na karnawał 2021

Jak spędzić karnawał? Opera Śląska wychodzi nam naprzeciw i przedstawia propozycje na karnawał 2021.

„Zemsta nietoperza”, „Rzekoma ogrodniczka” i „Łucja z Lammermoor” – to spektakle będziemy mogli zobaczyć w Operze Śląskiej w Bytomiu. Są to ciekawe propozycje na karnawał w tym roku. Będą prezentowe w sieci, a w razie zniesienia obostrzeń w siedzibie opery z udziałem publiczności.

– Oczywiście cały czas liczymy, że jak najszybciej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, otworzymy naszą widownię dla melomanów. Jednocześnie ten rok pokazał, że opera musi funkcjonować równolegle, nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także wirtualnym. Budujemy archiwum naszych onlinowych prezentacji, rozszerzamy repertuar w internecie. A wszystko zgodnie z naszym hasłem: Opera blisko ciebie – powiedział dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik.

Gdzie będziemy mogli zobaczyć propozycje na karnawał?

Dzięki cudom techniki, na stronie internetowej placówki kulturalnej jeszcze w styczniu będzie można zobaczyć operetkę „Zemsta nietoperza”. Planowana jest także transmisja na żywo z Opery Śląskiej spektaklu pt. „Rzekoma ogrodniczka. La finta giardiniera” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jeżeli ogólnopolskie rozporządzenie dopuści organizację wydarzeń kulturalnych to ww. spektakl widzowie będą mogli zobaczyć, zasiadając na widowni w Operze Śląskie. W następnej kolejności planowana jest również opera Giacomo Puccinego „La rondine” („Jaskółka”). Spektakl ten realizowany jest w koprodukcji z Meininger Staatstheater.

Dyrektor Opery Śląskie przyznaje, że ubiegły rok nie był łatwy, ale podjęte działania spotkały się z entuzjazmem widzów.

– Za nami czas pełen wyzwań artystycznych, ale także technicznych. Mamy świadomość, że nieocenionym wsparciem okazała się dla nas nasza publiczność. Otrzymaliśmy i otrzymujemy cały czas sygnały świadczące o tym, że są z nami, czekają na każdą naszą propozycję. To wiele znaczy – zapewnił dyrektor.

Od marca, kiedy weszły nowe restrykcje, w którym zamykają placówki kulturalne z powodu epidemii koronawirusa, Opera Śląska przeniosła swoją działalność do słynnego internetu.

– Codziennie powstawały nowe pomysły na wspólną integrację z operą, muzyką, baletem. Transmisje spektakli operowych z największych scen operowych świata, ćwiczenia typu balletfit dla dorosłych i lekcje baletowe dla dzieci, quizy operowe czy projekt Tajemnice opery, dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. To był też dla nas rok jubileuszowy, z przypadającym 75. sezonem. Jako pierwsi w Polsce zorganizowaliśmy online inscenizowany koncert – galę pt. „Razem w każdym wymiarze”. Symbolicznie spotkaliśmy się z naszą publicznością za pośrednictwem internetu. Nasi soliści i goście – Małgorzata Walewska i Aleksander Teliga – śpiewali z pustych miejsc, zwykle zajmowanych przez widzów – relacjonuje dyrektor Goik.

Jak wyglądały działania Opery Śląskiej podczas wydanych obostrzeń przez rząd?

Prezentowany online mazur ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki z jednoczesnym udziałem chóru, baletu i orkiestry Opery Śląskie miał ponad 10 tysięcy wyświetleń na kanale YouTube. To całkiem niezły wynik. W czerwcu na platformie VOD zaprezentowano spektakl „Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Jesienią przygotowano wydarzenie muzyczne z piosenkami, z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, a Kameraliści Opery Śląskiej zaprosili na widowisko „Urodziny Beethovena”.

Udało się również zrealizować – w siedzibie opery i z udziałem publiczności – premierę spektaklu teatralno-muzycznego „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka.

W grudniu odbyła się premiera w sieci spektaklu „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego z Gabrielą Gołaszewską w roli tytułowej oraz Stanislavem Kuflyukiem. Gabriela Gołaszewska jest laureatką XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka operowa 2019”. Zaś Stanislav Kuflyuk jest laureatem tej nagrody z 2018 roku. Na to widowisko sprzedano prawie 5,5 tys. biletów. Sukcesem również okazały się telewizyjne relacje koncertu „Kolędy świata”, które oglądano w ponad 100 tys. domów.

Strona internetowa Opery Śląskiej: www.opera-slaska.pl

Źródło informacji: e-teatr.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Kultura

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.