AktualnościWiadomości

Ogromne reklamy szpecą budynki. Miasto podejmuje sprawne kroki

Demontaż wielkogabarytowej reklamy z elewacji kamienicy przy Rynku, ulicy Piłsudskiego czy Józefczaka to dowód na to, że bytomscy urzędnicy podejmują szybkie i skuteczne kroki mające na celu usunięcie samowolnie zamontowanych w przestrzeni miejskiej reklam. Niedawno po raz kolejny pojawiła się następna samowolnie zamontowana reklama na kamienicy na rogu ulicy Józefczaka i Gliwickiej. W tej sprawie zainterweniował już Miejski Konserwator Zabytków wraz z Wydziałem Architektury Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

– Samowolnie montowane reklamy na kamienicach, zwłaszcza tych zabytkowych to problem wielu miast w Polsce, również w Bytomiu. Za każdym razem podejmujemy jednak interwencje, aby nielegalnie wiszące reklamy zostały zdjęte lub kierujemy sprawę do PINB-u, który w oparciu o przepisy prawa budowlanego może nakazać usunięcie reklamy – mówił Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Ostatnimi czasy Miejski Konserwator Zabytków po raz kolejny zareagował w sprawie pokaźnej reklamy u zbiegu ulicy Józefczaka i Gliwickiej. Już w kwietniu konserwator nakazał usunięcie reklamy i nośnika reklamowego wraz z oświetleniem. Właściciel kamienicy zdemontował jedynie reklamę, pozostawiając cała resztę. Ponownie w tym samym miejscu pojawiła się następna duża reklama.

– Właściciel kamienicy został wezwany do usunięcia samowolnie zamontowanej reklamy wielkogabarytowej, ale również stelaży służących do ich montażu – mówiła Dominika Kściuczyk, Miejski Konserwator Zabytków w Bytomiu.

– Warto podkreślić, że kamienica znajduje się obrębie zabytkowego układu urbanistycznego starego miasta Bytomia i podlega ochronie prawnej, nakładającej na właściciela obowiązek uzyskania pozwolenia konserwatora zabytków na zamieszczanie reklam na elewacji budynku – dodała Dominika Kściuczyk.

W tej sprawie został poinformowany również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który w oparciu o przepisy prawa budowlanego rozpocznie postępowanie dotyczące samowolnego zamontowania wielkogabarytowej reklamy na kamienicy.

1 stycznia 2018 roku weszły w życie kary finansowe nakładane w związku z niestosowaniem się do zapisów ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – zgodnie z którymi mogą one sięgać nawet do 500 tysięcy złotych.

Poniżej zdjęcia:

Źródło, zdjęcia: bytom.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.