AktualnościKultura

Odnowiony Pałac Thiele-Wincklerów w Miechowicach

Pałac Thiele-Wincklerów w dzielnicy Bytomia – Miechowice przeszedł właśnie niesamowitą metamorfozę.

To zaledwie mały fragment miechowickiego pałacu, ale i tak zachwyca swoją przemianą. Powoli dobiegają ku końcowi prace remontowane, związane z odbudową siedziby śląskiej arystokracji rodu Thiele-Wincklerów. Zaniedbany pałac zamienił się w zachwycający budynek, który czeka na ostatnie odbiory.

– Rewitalizacja obejmowała odbudowę oficyny- jej historycznej bryły oraz architektonicznych detali. W ramach prac wyeksponowano obrys nieistniejącej części pałacu na rumowisku, zabezpieczono pod względem konserwatorskim mury i je podświetlono. Wykonano również ścieżki wokół oficyny i podświetlono cały teren – wyjaśniła Małgorzata Więgiel-Wnuk, rzecznika prasowa Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Końcowy odbiór budynku ma odbyć się do końca tego miesiąca, a potem zostanie jeszcze tylko umeblować obiekt w środku i wtedy na wiosnę pałac będzie gotowy przyjąć pierwszych gości. To miejsce powstało z myślą o różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, a sam pałac będzie pod opieką Bytomskiego Centrum Kultury.

Krótko o historii Pałacu Thiele-Wincklerów (z niem. Schloss Miechowitz)

Pałac z XIX wieku w Bytomiu, którego oficyna i inne pozostałości wraz z parkiem pałacowym zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Pałac został wzniesiony na początku XIX wieku, przebudowanego go w stylu neogotyckim angielski (styl Tudorów). Przez blisko 100 lat pozostawał w posiadaniu Thiele-Wincklerów. W 1945 roku gmach został spalony, a zniszczone pozostałości z wyjątkiem oficyny zostały wysadzone w powietrze 1954 roku.

Źródło informacji, zdjęcie: radiopiekary.pl | pl.wikipedia.org

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.