nowe dowody osobiste
Aktualności

Nowe dowody osobiste. Co się w nich zmieni?

Będą nowe dowody osobiste. Jakich zmian możemy się spodziewać w dokumencie tożsamości w tym roku?

W tym roku wchodzą zmiany do naszych dokumentów tożsamości. Będą nowe dowody osobiste. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku. Chodzi o między innymi o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

Będą nowe dowody osobiste w 2021 roku

Nowe dowody osobiste z odciskami placów i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia 2021 roku. Taką informację przekazano w komunikacie dziale cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Z obecnego dowodu osobistego będziemy mogli korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które skończą 18. rok życia. Wymiana wszystkich dowodów osobistych potrwa aż 10 lat.

– Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – mówił minister Marek Zagórski na konferencji prasowej.

Kancelaria poinformowała także, że wszystkim, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, pozostało na tę czynność 111 dni.

„Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.” – tak napisano na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Składanie wniosku online o dowód osobisty jest tylko możliwe w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.