zmiany w dowodach osobistych
Aktualności

Jakie będą zmiany w dowodach osobistych?

Szykują się zmiany w ustawie o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw. Rada Ministrów przyjęła właśnie ten projekt. Jakie będą zmiany?

Będą zmiany w naszych dowodach osobistych i niektórych innych rzeczach. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w związku ze zmianami w dokumencie tożsamości. Rozwiązanie przygotowało MSWiA, które wprowadzają nowe rzeczy. Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów UE. Jakie będą zmiany?

Dlaczego Rada Ministrów zdecydowała o dodanie nowej rzeczy do naszych dokumentów tożsamości?

Zamierzeniem rozporządzenia Unii Europejskiej jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów i przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Poprzez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów, służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Akt ten nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków dotyczących niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości w tym między innymi: obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej.

Co zmieni się w dowodach osobistych?

Druga cecha biometryczna – odcisk palców

Do dowodów osobistych wprowadzone będzie druga cecha biometryczna. Oznacza to, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12 lat będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dokument tożsamości ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.

Nowe dowody osobiste będą wydawana na 10 lat. W przypadku osób do 12 lat, dowód będzie ważny 5 lat. Jeśli czasowo – np. z powodów medycznych – nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.

Zmiana szaty graficznej dowodu osobistego

Zmieni się także warstwa graficzna dowodu osobistego. Dodanie będzie podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych do 12. roku życia. Także w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu.

Projekt zmiany w dowodach osobistych

Projekt dostosowuje polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i dokumentów pobytowych. Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów i przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Nowe rozwiązania wejdą w życiu 2 sierpnia 2021 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.