Aktualności

Nie będzie trzeba mieć prawa jazdy przy sobie. Od grudnia nowe przepisy

Nie będzie trzeba mieć prawa jazdy przy sobie. Od grudnia w życie wchodzą nowe przepisy.

Od 5 grudnia 2020 roku ruszając w trasę samochodem lub innym pojazdem, nie będziemy musieli posiadać przy sobie prawa jazdy. Wystarczy mieć telefon przy sobie, a w nim aplikację mObywatel.

Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski – Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywateldodał szef resortu cyfryzacji.

W trasie z aplikacją mObywatel

Z pobranie aplikacji nie warto czekać do dnia, w którym wejdą nowe przepisy. Ściągnijcie i korzystajcie z niego już teraz. Aktualnie każdy kierowca w mObywatel nie tylko znajdzie tam prawo jazdy, ale też mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i kartę pojazdu.

Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówił minister cyfryzacji.

Aplikacja pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Oprócz takich rzeczy, jeśli nie pamiętamy kiedy wygasa polisa lub mamy mieć kolejny przegląd samochodu to aplikacja 30 dni przed wygaśnięciem wyświetli nam komunikat z przypomnieniem.

W tym dziale znajdziecie również informacje o pojeździe: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Wraz z nową funkcją prawa jazdy mobilnego w mObywatel pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.