AktualnościKulturaLifestyleWiadomości

Korpus Wsparcia Seniorów. Na jaką pomoc można liczyć?

Radni przegłosowali w lutym uchwalenie Korpusu Wsparcia Seniorów – programu osłonowego, w ramach którego miasto będzie mogło nadal korzystać z rządowego wsparcia dla najstarszych bytomian i kontynuować projekt zapoczątkowany w zeszłym roku.

Program skierowany jest do osób w wieku minimum 65 lat, które borykają się na co dzień z różnymi problemami. Chodzi o tych, którzy mają trudności z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowe. Program dotyczy również, którzy wprawdzie mieszkają z bliskimi, ale ci nie potrafią zapewnić należytego wsparcia.

– Projekt składa się z dwóch modułów: pierwszy zapewnia wsparcie społeczne i pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zrobienie zakupów, pomoc w dotarciu do lekarza czy spacer. Z kolei drugi zapewnia seniorom dostęp do opasek bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Skuza, kierownik działu pomocy środowiskowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W ubiegłym roku MOPR wyposażył w specjalne opaski 120 osób, a wsparcie społeczne trafiło do 35 uczestników.

– Z opasek nadal korzysta grupa uczestników z poprzedniej edycji programu, ale wpływają już zgłoszenia nowych uczestników lub ich rodzin, które są zainteresowane taką formą wsparcia i którym będziemy użyczać w miarę możliwości dostępne urządzenia – dodaje Skuza.

Realizacja tegorocznego projektu kosztowała ok. 160 tys. zł.

Opaska, która ratuje życie

Już w zeszłym roku seniorzy dostali opaski wyposażone m.in. w przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski czy lokalizator GPS. Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą centrum monitoringu i w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

– W zeszłym roku miały miejsce sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia, kiedy potrzebna była interwencja służb ratunkowych, które w porę zareagowały – mówi Krzysztof Skuza.

Zostań wolontariuszem

Ważnym elementem Korpusu Wsparcia Seniorów jest pomoc w miejscu zamieszkania osób starszych realizowana m.in. przez pracowników socjalnych oraz wolontariuszy.

–  Kiedy w zeszłym roku startowaliśmy z projektem, dokładnie w tym samym czasie wybuchła wojna w Ukrainie. Wówczas wolontariusze masowo zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Liczymy, że w tym roku uda nam się dotrzeć do większej liczby społeczników, którzy wesprą nas w tym ważnym projekcie – mówi Krzysztof Skuza.

Zgłoszenia do programu

Osoby zainteresowane udziałem w programie (seniorzy i wolontariusze) mogą się kontaktować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 16, pokój 102 w godzinach pracy ośrodka lub telefonicznie pod numerem telefonu: 32 388 67 22.

Więcej informacji o Korpusie Wsparcia Seniora można znaleźć na: https://www.gov.pl/web/rodzina/50-mln-zl-na-korpus-wsparcia-seniorow-w-2023-r

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.