AktualnościLifestyle

Gdzie wybrać się na spacer z rodziną?

Jeśli jest ładna pogoda, to warto spędzić ten czas na świeżym powietrzu z rodziną. Można się wybrać do parku, lasu lub rezerwatu.

Pokażemy Wam miejsca do których warto zajrzeć na Śląsku. Są to miejsca pełne przepięknej przyrody i atrakcji dla najmłodszych.

No to zaczynamy.

  1. Żabie Doły (Bytom, Chorzów, Piekary Śląskich):

    Zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Dawno temu były to tereny mocno naznaczone działalnością człowieka. Obecnie są przykładem jak na terenach poprzemysłowych może na nowo odrodzić się życie natury. Żabie doły najbardziej upodobały sobie ptak – występuje tutaj prawie 130 ich gatunków.

  2. Ogrody Kapias, Parka Zdrojowy (Goczałkowice-Zdrój):

    Ogrody Kapias – inaczej nazywane: Ogrody do zwiedzenia. Są czynne przez prawie cały roku, jest to miejsce stworzone do spacerowania i szukania inspiracji, a wstęp do ogrodów jest bezpłatny. W ogrodach są liczne punkty, w których można odpocząć. Są ławki, altany, zacienione kąciki, wydzielono również plac zabaw dla najmłodszych. W tym miejscu działa także restauracja, kawiarnia i centrum ogrodnicze.

    Park Zdrojowy – Goczałkowice-Zdrój jest drugim miastem na śląsku, które ma status uzdrowiska (jest jeszcze Ustroń). W centrum uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, który pochodzi z początku XX wieku i zajmuje powierzchnie 7 hektarów.  Park w ostatnich latach przeszedł gruntowną rewitalizację. Jest bardzo ładnie utrzymany i jest miejscem rekreacji oraz odpoczynku dla kuracjuszy.

  3. Geosfera, Park Gródek (Jaworzno):

    Geosfera czyli Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej – powstała na terenie dawnego kamieniołomu wapienia Sadowa Góra. Spacerując jej ścieżkami poznacie historię dziejów ziemi, a na specjalnych tabliczkach będziecie mogli znaleźć informacje o historii obszaru, na którym znajduje się miasto Jaworzno. Na terenie ośrodka można odnaleźć repliki triasowych gadów. Znajdziemy tutaj gady, które wyprzedzają wszystkim znane dinozaury i są ich przodkami. W Geosferze znajduje się ogród sensoryczny w którym posadzono 40 tysięcy roślin. Jest to największych ogród sensoryczny w Europie. Dla dzieci jest niewielki plac zabaw, a obok niego znajduje się grillowisko. Wstęp na Geosferę jest bezpłatny.

    Park Gródek – przestrzeń tego miejsca i wyeksponowane odsłonięte dolomitowe klify to przepiękny widok i nie jednego spacerowicza zachwyci. Jest to świetne miejsce na spacer, rodzinny piknik, grę w piłkę lub inną aktywność. W parku znajduje się Bacówka. Przy niej można wypocząć, a od maja do jesieni zaprzyjaźnić się z owcami, które pasą się tu dbając o okoliczne murawy. Jest punkt widokowy, z którego możemy podziwiać słynną bazę nurkową „Koparka”, która znajduje się w zalanym przez wodę Kamieniołomie Gródek. Kamieniołom Gródek przez niektóre osoby jest zwany Jaworznicką Chorwacją. To wszystko przez urok tego miejsca…

  4. Rezerwat Segiet (Bytom, Tarnowskie Góry):

    Rezerwat Segiet – to miejsce jest częściowym rezerwatem przyrody, który zajmuje około 25ha. Położony jest głównie na terenie Bytomia i częściowo Tarnowskich Gór. W granicach Segietu chroni się las bukowy, porastający stare wyrobiska kopalniane na jednym z najwyższych wzniesień Garbu Tarnogórskiego – Srebrnej Górze. Z rezerwatem sąsiadują stare kamieniołomy. Przy spacerze po rezerwacie można skorzystać z ścieżki dydaktycznej „Las Segiecki”. To miejsce niejednego spacerowicza zaskoczy swoją przepiękna naturą..

  5. Park Leśna (Sosnowiec):

    Park im. Jacka Kuronia zwany również Parkiem Leśna, jest położony w dzielnicy Sosnowca – Kazimierzu Górniczym. Odwiedzany najczęściej jesienią, bo wtedy jest tu najpiękniej. Cudowne kolorowe drzewa i woda, w której przeglądają to cały urok tego parku. To miejsce jest spokojne i rozległe. Znajdziemy w nim krótkie i długie trasy spacerowe – do wyboru mamy typowe parkowe alejki lub te bardziej leśne. W tej lokalizacji również są atrakcje dla dzieci – mini zoo. Mieszkają w nim ozdobne ptaki i sympatyczne ssaki. Spacerując alejkami parkowymi znajdziemy różnego rodzaju figury natury. Między innymi, możemy spotkać ogromnego muchomora lub ślimaka.

  6. Park Zielona, Pogoria III (Dąbrowa Górnicza):

    Park Zielona – to świetne miejsce na spacer, zabawę i odpoczynek wśród natury. Równiutkie, szerokie i wygodne alejki. Idealne na przykład na naukę jazdy na rowerze, spacer z wózkiem lub jazdę na rolkach. Przestronny plac zabaw, fontanny, stawy, mostki, woda i wiekowe rozłożyste drzewa oraz nasadzona roślinność, ławki i kawiarnia z napojami i lodami – to same atuty tego miejsca. Sieć ścieżek jaka powstała w tym miejsce może zapewnić nawet kilkukilometrowy spacer.

    Pogoria III – od parku dzieli nas zaledwie kilometr do jeziora Pogoria III. Jeśli pogoda sprzyja przez cały rok można spotkać tutaj spacerujących. Jest szeroka plaża, do której można zejść i podziwiać ptactwo wodne. Jezioro można obejść korzystając z sześciokilometrowej wygodnej ścieżki na której można znaleźć spacerujących, ale też rowerzystów. Przy plaży znajdują się punkty gastronomiczne – nawet w zimowe weekendy jeśli nie pada, a dzieci mogą się pobawić na placu zabaw.

  7. Pustynia Błędowska (Klucze):

    Pustynia Błędowska, zwana też Polską Saharą to wielka osobliwość przyrodnicza nie tylko w skali Polski z krajobrazem, którego trudno szukać gdzie indziej. Długość pustyni wynosi około 8-9 kilometrów, a szerokość około 3-4 kilometry i powierzchnia jaką zajmuje to około 20 kilometrów kwadratowych (kiedyś nawet ponad 30 kilometrów kwadratowych). Warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć jak to wszystko wygląda. Podobno widoki są niesamowite. Takowe możecie zobaczyć z trzech punktów widokowych. Pierwszy z nich to Chechło, a konkretnie Dąbrówka (355m), z którego można zejść prosto na piasek pustyni. Drugi znajduje się w Kluczach na wzgórzu Czubatka (382m), można dojechać tam samochodem – taras widokowy, altana i panorama pustyni, aż po Dąbrowę Górniczą – to są atuty tego punktu widokowego. Trzeci i nowy punkt znajduje się w Róży Wiatrów. To dość oryginalna konstrukcja z zadaszonymi tarasami widokowymi.

  8. Ścieżka Przyrodniczo-Leśna (Rachowice):

    Krótka, ale za to bardzo ładna ścieżka przyrodniczno-leśna „Rachowice” w Nadleśnictwie Rudziniec – to kolejna propozycja na niedługi, ale bardzo ciekawy spacer. Jest stosunkowo krótka, ale można ją przejść i dwa, i trzy razy – naprawdę warto. Ścieżka ma swój początek pomiędzy Sierakowicami, a Rachowicami. Na całej około 2 kilometrowej trasie są typowe leśne ścieżki, ale też pomosty drewniane, schody i poręcze zabezpieczające, a najciekawszy punkt to most-bujamost. Spotkacie go na samym końcu. Całość uzupełniają tablice edukacyjne, świeża zieleń i ogromne stare drzewa. Szlak wyznaczony jest fragmentami dolinki potoku Sierakowickiego, a teraz nosi nazwę „Szwajcarii Rachowickiej”.

Źródło informacji: www.frantkiwedrowniczki.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.