na majówkę na śląsku
AktualnościLifestyle

Gdzie wybrać się na majówkę na Śląsku?

Powoli zbliża się weekend majowy i wielu z Was zastanawia się gdzie można się wybrać na majówkę – choćby na jeden dzień – na Śląsku.

Specjalnie dla Was przygotujemy kilka propozycji gdzie możecie się wybrać na majówkę na Śląsku. Będą to parki, zamki, ruiny, rezerwaty i wiele, wiele innych. Ciekawi? No to już biegniemy z listą miejsc w województwie śląskim.

Gdzie na majówkę na Śląsku?

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Około 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Zamek wybudowano w XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd.

Kompleks Zamkowy Stare Tarnowice

Zamek Stare Tarnowice znajduje się w Tarnowskich Górach. Zbudowano go w XVI wieku. Na miejscu znajduje się restauracja, z której w dobie pandemii za pewne można wziąć posiłki na wynos oraz muzeum. W okolicach zamku przebiega trasa rowerowa.

Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju

Publiczny park miejski w Jastrzębiu-Zdroju, położony w dzielnicy Zdrój, pomiędzy ulicami 1 Maja i Witczaka. Pierwotnie był to centralny punkt jastrzębskiego sanatorium, stworzony w drugiej połowie XIX w. To w nim wybudowano większość obiektów sanatoryjnych, z których wiele pozostało do dzisiaj jako zabytki.

Zamki w Bobolicach i Mirowie

Zamek w Mirowie to ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego tak jak Zamek w Ogrodzieńcu czyli w systemie tzw. Orlich Gniazd. Ruiny znajdują się we wsi Mirów w powiecie myszkowskim. Ten obiekt stanowi przykład średniowiecznego zamku obronnego zaadaptowanego do celów mieszkalnych.

Królewski Zamek w Bobolicach był zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku i następnie przebudowywany. Położony jest tak samo jak zamek w Mirowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w systemie tzw. Orlich Gniazd we wsi Bobolice, w powiecie myszkowskim.

Łowisko Leśnica w lublinieckim Kokotku

To miejsce to raj dla wędkarzy, smakoszy ryb i miłośników wypoczynku na łonie natury. Na miejscu można wypożyczyć wędkę, złowić rybkę, a nawet zjeść własnoręcznie złowiony okaz. Jest tam mnóstwo miejsca, gdzie można rozłożyć się z kocykiem i po prostu odetchnąć od zgiełku miasta.

Dolina Luizy w Wapienicy – Bielsko-Biała

Jest to malownicze miejsce, które znajduje się wokół dzikiej przyrody. Jedną z atrakcji w dolinie jest sztuczny zbiornik wodny. To wspaniałe miejsce do spacerów i rodzinnych wypraw. Można zatrzymać się na małe co nie co. Mowa o Krzywej Chacie położonej nad zbiornikiem.

Rynek, Park Pszczyński w Pszczynie

W Pszczynie znajduje się wspaniały rynek i Park Pszczyński. W tym parku znajduje się niesamowite Muzeum Zamkowe, a niedaleko usytuowana jest Zagroda Żubrów i skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”.

Zamek w Siewierzu

Są to ruiny zamku biskupów krakowskich znajdujących się w Siewierzu. Obiekt ten leży na zachodnich krańcach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek nie należy do Szlaku Orlich Gniazd. Długie są dzieje warowni, bo zbudowali ją na sztucznej wyspie, w zakolu rzeki, pośród bagien i mokradeł książęta bytomscy. Było to na początku XIV wieku, w miejscu wcześniejszej siedziby obronnej, drewniano-ziemnej.

Mstów

To jest idealne miejsce dla wędkarzy, ale nie tylko. Można tutaj się wspiąć na Skałę Miłości albo wybrać się na spływ kajakowy pięknym przełomem Warty.

Trójstyk w Istebnej

W tym miejscu możemy udać się na spokojne piesze wędrówki, bez trudnych podejść i wymagających wzniesień. Podczas tych spacerów możemy przekroczyć granice ze Słowacją i Czechami. To niezwykła i niekoniecznie długa wycieczka przez trzy państwa.

Zalew Rybnicki

Zalew Rybnicki, zwany także Jeziorem Rybnickim, to zbiornik wodny, który powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Rudy przez zaporę, w dzielnicy Rybnika o nazwie Stodoły. To nie tylko raj dla wędkarzy, ale dla lubiących jazdę na dwóch kółkach.

Park Rozrywki w Wodzisławie Śląskim

Ten park rozrywki ma ponad 20ha. Na miejscu znajdziemy ścieżki do biegania i jazdy na rowerze, boiska, place zabaw, park linowy, tory do jazdy ekstremalnej na rowerze i wiele innych atrakcji. W parku możemy wypożyczyć też sprzęt.

Park Śląski

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) – park miejski w Chorzowie, zajmujący powierzchnię 620 ha. Według innego źródła 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi też kulturalne centrum konurbacji górnośląskiej.

Park Gródek w Jaworznie

Nazywany jest Śląską Chorwacją lub Śląskimi Malediwami. To niepowtarzalne miejsce na mapie naszego województwa. Na jego terenie w drugiej połowie XX wieku znajdowały się wyrobiska cementowni i zakładów dolomitowych. Aktualnie park zachwyca mieszkańców Śląska i nie tylko. Teren ten pięknieje z roku na rok.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.