szpitala w Bytomiu
Aktualności

Do szpitala w Bytomiu trafił specjalistyczny sprzęt

Do szpitala w Bytomiu trafił specjalistyczny sprzęt, który został zakupiony z dotacji.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu trafiło 10 aparatów do tlenowej wentylacji wysokoprzepływowej przez nos. Sprzęt kosztował ponad 160 tysięcy złotych. Zastosowanie tej aparatury pomaga uniknąć wentylacji inwazyjnej, tzn. użycia respiratora.

U kogo stosuje się taką terapię?

Terapię tym sprzętem stosuje się u pacjentów, którzy mają uszkodzone płuca przez wirusa SARS-CoV-2 i kłopoty z dusznościami. Występuje u nich o wiele większe zapotrzebowanie na tlen, zwiększa się częstość oddechów, wysiłek oddechowy i zmęczenie. Przy zastosowaniu specjalistycznego aparatu do donosowej terapii wysokoprzepływowej, stan pacjentów się o wiele poprawia. Co istotne – nie jest konieczna intubacja i podłączenie do respiratora.

Z czego jest zbudowany aparat do wysokoprzepływowej wentylacji przez nos?

Taki sprzęt składa się ze specjalnego nawilżacza, generatora przepływu, specjalnej i ogrzewanej rury, którą dostarczana jest mieszanina oddechowa oraz delikatnych, silikonowych „wąsów”, które zakłada się na nos pacjenta. Pięć aparatów przeznaczono na Oddział Pulmonologii, gdzie leczeni sią chorzy z koronawirusa, a trzy kolejne na Oddział Psychiatrii (przekształcony na covidowy). Pozostałe urządzenia znajdują się na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Skąd szpital w Bytomiu pozyskał środki na zakup sprzętu?

Pieniądze na zakup pochodzą z dotacji Towarzystwa Finansowego Silesia, która wsparła szpital w Bytomiu. Koszt całej dotacji jaką otrzymał szpital w Bytomiu to kwota obiegająca na 500 tysięcy złotych – na walkę z pandemią koronawirusa.

W ramach tego wsparcia finansowego szpital ma zamiar zakupić również:
  • przewoźny, cyfrowy aparat RTG (300 tys. zł),
  • komora z przepływem laminarnym (29 tys. zł),
  • kardiomonitor (9 tys. zł).

Źródło informacji, zdjęcia: WSS nr 4 Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.