ulicy zaułek
Aktualności

Czy będzie modernizacja ulicy Zaułek?

Bytomianie zastanawiają się, czy uda się wyremontować w końcu jedną z bytomskich ulic. Czy doczekamy się modernizacji ulicy Zaułek w Bytomiu?

Ulica Zaułek to jedna z najbardziej urokliwych i najstarszych uliczek w naszym mieście. Mieszkańcy Bytomia zastanawiają się czy w końcu uda się odnowić to miejsce. Czy faktycznie doczekamy się modernizacji ulicy Zaułek? Sprawdźmy to.

Czy bytomianie doczekają się renowacji ulicy Zaułek?

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu ogłosił przetarg na realizację modernizacji ulicy Zaułek. Tak jak pisaliśmy wyżej, jest to jedna z najbardziej urokliwych i najstarszych uliczek w Bytomiu. Jak miałaby wyglądać ta ulica w przyszłości? O tym rozmawiał z bytomianami prezydent Bytomia podczas konsultacji społecznych.

– Teraz przyszła pora na realizację przygotowanej wraz z bytomianami koncepcji – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz – Realizacja obydwu inwestycji – przebudowy ul. Dworcowej i rewitalizacji Zaułka będzie możliwa po pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Złożone przez nas wnioski do Urzędu Marszałkowskiego czekają na rozstrzygnięcie – dodał.

Ulica Zaułek do czeka się remontu

Ulica ma zachowany średniowieczny kształt i jest niewielka. Dla tej uliczki zaplanowano sporo pracy. Jest to między innymi:

  • przebudowa nawierzchni na długości 75m z wykorzystaniem istniejącej kostki kamiennej, kamiennej rzędowej i kamiennej mozaikowej,
  • zabudowa rynsztoków kamiennych,
  • odwodnienie powierzchniowe,
  • wymiana wpustów,
  • zagospodarowanie podwórek,
  • mała architekturę,
  • oświetlenie,
  • monitoring terenu,
  • nowe nasadzenia roślin i drzewek.

Warto podkreślić, że bytomianie, którzy mieszkają przy ulicy Zaułek zadeklarowali wyprowadzenie samochodów z wewnętrznego placu, aby służyło ono wypoczynkowi i rekreacji. Dzisiaj ten plac funkcjonuje jako parking dla mieszkańców.

Realizacja tego projektu jest uzależniona od pozyskania przez Bytom dotacji z Unii Europejskiej. W przypadku otrzymania dotacji i wyłonienia wykonawcy, po podpisaniu umowy będzie on miał 12 miesięcy na realizację wszystkich prac. Przyszły wykonawca podczas tych prac będzie musiał uwzględnić fakt, że teren, gdzie znajduje się uliczka leży w obszarze ochrony archeologicznej. Co to oznacza? Oznacza to, że przed rozpoczęciem prac konieczne jest pozyskanie stosownych zezwoleń archeologicznych i nadzoru archeologicznego.

Źródło informacji: Wiadomości WP

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.