AktualnościKultura

Bytomskie placówki z pomocą w ramach Funduszu Wsparcia Kultury

Na liście znalazły się bytomskie instytucje kulturalne: Opera Śląska i Teatr Rozbark.

Pomoc finansowa dla działalności kulturalnych w ostatnim czasie w Polsce wywołała dość sporo kontrowersji. Lista, która została udostępniona spowodowała, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego wstrzymała wypłaty. Zostanie przeprowadzona ponowna weryfikacja listy podmiotów.

Lista o której wyżej mowa, została opublikowana na oficjalnej stronie MKiDN 13 listopada bieżącego roku.

– Powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym. Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces – w tym proces legislacyjny – udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń – informował minister Piotr Gliński.

Na liście nie tylko były podane jednostki kulturalne i polscy artyści, ale także kwoty jakie otrzymają podmioty w ramach Funduszu Wsparcia Kulturalnego. Właśnie to wywołało kontrowersje wśród wszystkich Polaków.

– O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii – wyjaśniał minister Piotr Gliński.

Jednak wielu rodakom te tłumaczenie nie przekonało, dlatego resort kultury wstrzymało wypłaty, a minister kultury zapowiedział ponowne sprawdzenie listy podmiotów. Wkrótce zostanie opublikowany stosowny komunikat w tej sprawie.

Bytomskie jednostki kultury na liście beneficjentów: Opera Śląska i Teatr Rozbark.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na tej liście znajdują się bytomskie placówki: Opera Śląska i Teatr Rozbark. To one złożyły wnioski, które zostały pozytywnie rozpatrzone. Opera Śląska ma otrzymać pomoc w wysokości około 817 tys. złotych, a Teatr Rozbark ponad 130 tys. złotych.

Źródło informacji: bytom.naszemiasto.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.