Aktualności

Bytom w dawnych czasach – Plac Franciszka Józefa

Jaką teraz nazwę nosi dawny Plac Franciszka Józefa? Co w tym miejscu się zmieniło? Tego dowiecie się czytając tego artykuł.

Obecnie Plac Franciszka Józefa nosi nazwę Placu Tadeusza Kościuszki. Plac wiele razy zmieniał nazwę, ale po 1956 roku na stałe otrzymał nazwę Placu Tadeusza Kościuszki. To miejsce znajduje się w ścisłym centrum Bytomia. Dawniej nazywał się: Boulevard, Kaiser-Franz-Josef-platz, Adolf-Hitler-platz, Plac Józefa Stalina.

Bytomski plac od kilku wieków odgrywa ważną rolę w naszym mieście. Z mapy pochodzącej z 1888 roku, wynika iż już teren był zabudowany. Przyczyną tak istotnej pozycji tego placu w Bytomiu było połączenie miasta z infrastrukturą kolejową i wybudowanie dwóch dworców w 1869 i 1872 roku. Dzięki ulicy Dworcowej (dawniej ulicy Bahnhofstrasse) łączącej jeden z dworców z placem przeszedł intensywne zmiany.

Efektem tego były bogato zdobione, czteropiętrowe kamienice, w których znajdowały się hotele, ekskluzywne sklepy i restauracje oraz fontanna na środku placu. W 1894 roku przez plac przejechał pierwszy tramwaj parowy, a cztery lata później – elektryczny, w latach 1913–1970 przecinały go dwie nie połączone linie tramwajowe – dawnego tramwaju regionalnego i miejskiego. Do 1907 roku mieścił się tam też główny bytomski urząd pocztowy.

W 2006 roku teren sprzedano inwestorowi, który zabudował na nim centrum handlowe. Oddano je do użytku 15 listopada 2010 roku. W ten sposób plac powrócił do swojego poprzedniego kształtu.

Udostępniony film w artykule powstał ze środków Urzędu Miejskiego w Bytomiu – 2012 rok.

Materiał wideo: YouTube Franciszek Zastawnik
Źródło informacji: pl.wikipedia.org
Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.