bytom
Aktualności

Bytom w dawnych czasach – bytomski rynek

Zastanawiacie się jak kiedyś wyglądał bytomski rynek? I jak wiele w nim się zmieniło? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Rynek w Bytomiu – 1903 rok

Bytomski rynek powstał w średniowieczu, ale dzisiaj już nie przypomina formą pierwowzoru. Na początku rynek miał kształt kwadratu, aktualnie wyraźnie przypomina prostokąt. Jest jednym z nielicznych obiektów, które przetrwały w naszym mieście po: najazdach Mongołów czy licznych miejskich pożarach i nie zostały zniszczone, a przebudowane.

W 1873 roku na rynek w Bytomiu trafił tak zwany „bytomski lew” – upamiętniający ofiary w wojnie francusko-pruskiej z powiatu bytomskiego. Według legendy, gdy miasto będzie w niebezpieczeństwie, to lew przebudzi się.

Nasze miasto bardzo szybko się rozwijało. W drugiej połowie XIX wieku przez rynek przebiegała linia tramwajowa. Zmiany w wyglądzie rynku nastąpiły po II wojnie światowej, kiedy to wchodząca do niemieckiego wówczas miasta Armia Czerwona wysadziła w powietrze kwartał kamienic wraz z bytomskim ratuszem. Właśnie w ten sposób rynek powiększył się dwukrotnie i w tej formie stoi aż po dzisiejszy dzień.

Na początku XXI wieku miasto zmodernizowało rynek wymieniając jego powierzchnie oraz montując piękną fontannę we wschodniej części. W 2008 roku na bytomskim rynku ponownie stanęła rzeźba śpiącego lwa, którą została skradziona w XX wieku, a dokładnie w 1945 roku przez Armię Radziecką.

Ciekawostką jest fakt, że „bytomski lew” w 2009 roku został jednym z siedmiu cudów architektury województwa śląskiego.

Udostępniony film w artykule powstał ze środków Urzędu Miejskiego w Bytomiu – 2012 rok.

Materiał wideo: YouTube Franciszek Zastawnik
Źródło informacji: pl.wikipedia.org
Zdjęcie: pl.wikipedia.org

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.