Aktualności

Bytom chce odkupić zabytkową Elektrociepłownie Szombierki

Władze naszego miasta chcą odkupić zabytkową EC Szombierki. Właśnie mija stulecie jej istnienia. To ma być sposób na uchronienie od jej dalszej dewastacji.

– EC Szombierki to perła architektury postindustrialnej. Zależy nam na przyszłości tego obiektu, czego wyraz dawaliśmy przez ostatnie dwa lata, proponując przejęcie elektrociepłowni, rozmawiając z jej właścicielem czy angażując w sprawę uratowania katedry industrialu Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz – Tym razem oferujemy właścicielowi kupno EC Szombierki po cenie, jaką ją nabył. Chcemy uratować zabytek przez upadkiem – dodał.

Bytom zaoferowało właścicielowi zabytku – spółce Rezonator SA – odkupienie obiektu za 814 tysięcy złotych. To nie była pierwsza próba przejęcia tego obiektu przez nasze miasto. Władze Bytomia dwukrotnie już skierowała pisemną ofertę do spółki Rezonator SA. Prowadzone także były bezpośrednie rozmowy z przedstawicielami odnośnie możliwości nieodpłatnie przejęcie elektrociepłowni. Jednak zarząd firmy nie wyraził woli przekazania nieruchomości gminie. Bytom ma nadzieję, że właściciela zabytku przekonają pieniądze.

– Miasto przygotowuje projekty dotyczące zagospodarowania terenów i obiektów poprzemysłowych, na które chce pozyskać środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Przejęcie przez gminę EC Szombierki umożliwiłoby skorzystanie z tych środków, także na znalezienie nowej funkcji dla EC Szombierki. O przyszłości tego obiektu rozmawiamy też z Fundacją Europa Nostra, która uznała Elektrociepłownię za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury – przekonywał Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Krótko o Elektrociepłowni Szombierki

EC Szombierki to jeden z największych i najstarszych obiektów przemysłowych w naszym mieście. Jej uruchomienie nastąpiło 29 listopada 1920, więc w niedzielę wypada stulecie jej istnienia, o czym pisaliśmy wcześniej w naszym artykule. Kompleks budynków został zaprojektowany w stylu modernistycznym przez Emila i Georga Zillmannów.

Obiekt był przez dziesięciolecia jednym z najważniejszych budynków przemysłowych na śląsku. W 1998 roku przestano w niej wytwarzać prąd, zaś produkcję ciepła zakończono w 2011 roku. Dwa lata później, bo w 2013 roku należącą wówczas do spółki Fortum SA, elektrociepłownię decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisano do rejestru zabytków. W październiku 2016 roku spółka Fortum SA sprzedała obiekt nowemu właścicielowi, spółce Rezonator SA z Gliwic.

Zespół zabudowy Elektrociepłowni Szombierki (dawniej Elektrowni Bobrek) przy ulicy Kosynierów w Bytomiu, obejmujący: kotłownię, pompownię, maszynownię, rozdzielnię prądu, budynek zarządu, wieżę wodną zwaną zegarową, wieżę węglową, trzy kominy, wartownię oraz teren wokół obiektu, został wpisany przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, ale mimo to obiekt niszczeje.

Nasza miasto walczy o przemysłowy zabytek

W związku z pogarszającym się stanem technicznym obiektu EC Szombierki, prezydent miasta Mariusz Wołosz w sierpniu 2019 roku zawnioskował do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o sprawdzenie stanu zachowania zabytkowego zespołu elektrociepłowni wraz z jej wyposażeniem. Kontrola odbyła się w lutym tego roku. Wskazano wówczas na konieczność wykonania między innymi: prac zabezpieczających dachu głównego wieży zegarowej, dachu maszynowni, dachu pompowni, dachu kotłowni, zewnętrznej okładziny elewacyjnej do czasu przeprowadzenia remontu budynków. Właściciel budynków został zobowiązany do przeprowadzenia prac zabezpieczających do 31 października 2020 roku. 19 listopada bieżącego roku odbyła się ponowna kontrola obiektu przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Właściciel nie przybył na spotkanie.

– Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków monitorują stan zabytkowego obiektu, w którym podczas wizji lokalnych stwierdzono nie tylko zły stan techniczny części obiektów, ale również niewłaściwe jego zabezpieczenie – mówiła Dominika Kściuczyk, Miejski Konserwator Zabytków – Obecnie prowadzone postępowania administracyjne przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bytomiu mają na celu określenie stanu zachowania obiektu Elektrociepłowni Szombierki – dodała.

W październiku tego roku prezydent Bytomia zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o podjęcie działań względem właściciela EC Szombierki związanych z obowiązkiem utrzymania obiektu budowlanego w odpowiednim stanie technicznym. 2 listopada bieżącego roku PINB zwołał kontrolę – właściciel obiektu się na nią nie stawił.

Źródło informacji, zdjęcie: wiadomosci.wp.pl | radiopiekary.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.