fundusz kompensacyjny
Aktualności

Co to jest Fundusz Kompensacyjny?

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia i przedstawiano na niej szczegóły Funduszu Kompensacyjnego. Co to jest? Dla kogo będzie on przeznaczony? Co będzie obejmował?

Fundusz Kompensacyjny to zabezpieczenie Polaków w przypadku pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych, w skrócie NOP.

Każda osoba, która odczuje działanie NOP, będzie mogła złożyć proces powództwa cywilnego i w sądzie ubiegać się o odszkodowanie, w zależności od indywidualnej wyceny szkody. Minister zdrowia zaznaczył na konferencji, że takie postępowanie przed sądem jest procesem długotrwałym i kosztownym. Jego skutkiem nie zawsze będzie rozwiązanie, z której osoba poszkodowana będzie zadowolona.

Jak to będzie wyglądało w przypadku szczepień związanych z koronawirusem?

Zostanie zmieniony sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku osoby odczuwającej NOP. Zmiana ta polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale przede wszystkim chodzi o procedurę, która z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym. Dzięki temu, czas trwania procesu zmniejszy się i uprosi wszystkie procedury.

Fundusz Kompensacyjny. Dla kogo będzie odszkodowanie?

Niepożądane odczyny poszczepienne to zjawisko niezwykle rzadkie. Na ponad 250 tysięcy osób zaszczepionych w naszym kraju przeciw COVID-19 było do tej pory 37 przypadków NOP-ów. 32 osoby miały objaw łagodny, 4 osoby poważny, a zaś 1 ciężki.

Do odszkodowania będą uprawnione osoby, które wymagają hospitalizacji przez 14 dni. Osoby, u których nastąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji przez 14 dni.

Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej zaznaczył, że na razie tylko jedna osoba kwalifikuje się do takiego odszkodowania. Jeżeli zaszczepi się cała Polska, a średnia liczba poważnych przypadków NOP utrzyma się na aktualnym poziomie, to wypłata odszkodowań będzie przysługiwała 120 osobom.

Jaka będzie kwota odszkodowania i co jeszcze będzie obejmował Fundusz Kompensacyjny?

Odszkodowanie dla takich osób będzie wahało się od 10 tysięcy złotych do nawet 100 tysięcy złotych. Wnioski o wypłatę takiego świadczenia trzeba będzie składać do Rzecznika Praw Pacjenta.

Od 2022 roku rozporządzenie będzie odnosiła się do wszystkich szczepień ochronnych, a nie tylko tych przeciw COVID-19.

Na konferencji prasowej, oprócz ministra zdrowia był obecny także Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw Pacjenta. Rzecznik Praw Pacjenta powiedział, że decyzja w sprawie tego świadczenia zostanie podjęta w ciągu 60 dni. Jeżeli pacjent otrzyma odpowiedź na wniosek negatywną, to w ciągu 30 dni będzie mógł się od niej odwołać.

Rzecznik Praw Pacjenta zaznaczył, że rząd chce by ta procedura składania wniosków była bardzo prosta. Wnioski będzie można prawdopodobnie składać w formie fizycznej lub elektronicznej.

Źródło informacji: bytom.naszemiasto.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.