Aktualności

Bramy odkażające staną w bytomskich domach pomocy społecznej

W Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w dzielnicy naszego miasta – Miechowicach, zakończył się montaż bramy dekontaminacyjnej, która pomoże personelowi ośrodka w dezyfekcji, a tym samym zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Takie same bramy staną także w dwóch innych bytomskich ośrodkach pomocy społecznej, noclegowni i Bytomskim Centrum Wsparcia. Wszystko dzięki współpracy naszej gminy z Politechniką Śląską oraz Fundacją NOVIS PLUS.

Dzięki porozumieniu zawartego przez Bytom z krakowską Fundacją NOVIS  PLUS, antywirusowe bramy staną w DPS „Kombatant” i DPS „Wędrowiec”.

Specjalne bramy zainstalujemy także w DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej, w Bytomskim Centrum Wsparcia przy pl. Szpitalnym oraz w prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie noclegowni dla osób bezdomnych przy ul. Kosynierów w Szombierkach. Koszt jednej takiej bramy to ok. 25 tys. zł. Na ten cel zabezpieczyliśmy już niezbędne środki – mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

We wszystkich placówkach, w których są stawiane nowoczesne bramy pracuje blisko 300 osób, a jednostki dysponują pół tysiącem miejsc dla podopiecznych i osób potrzebujących wsparcia, w tym osób z największej grupy ryzyka zakażeniem.

To nie pierwszy raz kiedy Fundacja NOVIS PLUS zakupiła bramy odkażające – w ramach akcji #zostańwdomuipomagaj, fundacja razem z Towarzystwem Warta zakupiła 5 bram odkażających i przekazała na potrzeby ratowników medycznych.

Bramy zostały stworzone przez naukowców z Politechniki Śląskiej i inżynierów startupu technologicznego WAAM, z myślą o personelu medycznym, który działa na pierwszej linii frontu w walce z pandemią koronawirusa.

Koszty zakupu bram, ale również ich montaż w dwóch bytomskich domach pomocy społecznej pokryje fundacja, która na ten cel przeznaczyła 50 tys. złotych.

Jak działa brama dekontaminacyjna?

Dekontaminacja, to mówiąc krótko proces polegający na unieszkodliwieniu i usunięciu substancji niekorzystnych dla człowieka. Instalacja znajdująca się w bramach stworzonych przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz inżynierów startupu absolwentów uczelni WAAM wyposażona jest w specjalne dysze, z których wydobywa się środek dezynfekujący w postaci pary. Dezynfekcja dokonuje się przy użyciu dysz o zasięgu 360 stopni. Poddając się procesowi dekontaminacji, personel minimalizuje ryzyko zakażenia czy przeniesienia wirusa. Brama jest zautomatyzowana i wyposażona w systemy regulacji.

Źródło informacji: bytom.pl

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.