Aktualności

26 grudnia 2020 – czy za ten dzień należy wolne?

26 grudnia 2020 wypada w sobotę, czy zatem w ten dzień należy się wolne? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Pierwszy i drugi dzień świąt – 25, 26 grudnia – jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Jeśli te święta wypadają w dniach pracy, pracownicy nie muszą iść wtedy do pracy. Pytanie brzmi co wtedy jeśli święto wypada w sobotę? Sytuacja nieco się komplikuje. Zgodnie z naszym prawem, takie wolne nie może przepaść i zostaje po prostu przełożone na inny dzień, w którym można je normalnie odebrać.

No i tak właśnie będzie także z 26 grudnia 2020 roku. Drugi dzień świąt wypada w sobotę w tym roku. Za ten dzień przysługuje nam wolne, które pracodawca odda nam w innym terminie. Reguluje to artykuł 130 § 2 Kodeksu pracy: każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Datę odebrania wolnego wyznacza nam pracodawca, który co prawda nie ma obowiązku konsultowania daty z jego pracownikami, ale należy to do dobrych zwyczajów. Kodeks pracy stanowi, że dzień wolny musi zostać odebrany w tym samym miesiącu, w którym wypada święto.

Informacje o kodeksie pracy zaczerpnięta z: biznes.radiozet.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.