Aktualności

10 ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w Bytomiu

1. Zabytkowa linia tramwajowa nr 38

Na ulicy Piekarskiej w Bytomiu kursuje zabytkowa linia 38 – jest to jedna z najkrótszych linii tramwajowych w Europie. Długość tej linii wynosi 1350 metrów, a czas przejazdu 6 minut. To tramwaj, który jest w całości jednotorowy i nie posiada pętli torowych na przystankach końcowych.

Źródło: turystyczna.kmtm.pl/linia38 / fot. Patryk Bednarczyk

Linia tramwajowa na ulicy Piekarskiej została zbudowana w 1913 roku i prowadziła do zajezdni miejskich tramwajów bytomskich.

2. Park miejski im. Franciszka Kachla

Został założony ok. 1840 r. jako park krajobrazowy na obszarze 43ha na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Był on wówczas terenem wypoczynkowym Bytomia. Dla parku tego zasłużył się przybyły na początku XX wieku Parkdirektor Koehler z Budapesztu, który wprowadził do tego miejsca sporo kasztanowców rosnących do dziś.

Źródło: rodzinnewyprawy.pl / fot. Katarzyna Rdzanek-Hodor

W 1992 r. Park Miejski im. Franciszka Kachla został wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego.

3. Opera Śląska

Za datę rozpoczęcia działalności Opery Śląski przyjmuje się 14 czerwca 1945 roku. To data wystawienia „Halki” Stanisława Moniuszki – pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce. Twórcą Opery Śląskiej był światowej sławy artysta – Adam Didur.

 

Źródło: opera-slaska.pl

Rok 2019 został decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony Rokiem Moniuszkowskim, z racji przypadającej 5 maja – 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszko.

4. Muzeum Górnośląskie

W tym obiekcie funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, Przyrody i Sztuki oraz działy pomocnicze – Dział Promocji, Edukacji, Wydawniczy i Administracyjny. Muzeum posiada specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono ponad 50 tysięcy woluminów.

Źródło: muzeum.bytom.pl

Muzeum będąc samorządową instytucją kultury województwa śląskiego zostało założone w 1910r.

5. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy jest położony na Górnym Śląsku, na granicy miast: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich o powierzchni 226,2 ha. Ten teren został utworzony w 1997 roku rozporządzeniem Wojewody Katowickiego w celu ochrony siedlisk zwierząt – głównie ptaków wodnych.

Źródło: pl.wikipedia.org

Żabie doły ubiegają się o status rezerwatu.

6. DSD – Dolomity Sportowa Dolina

Centrum narciarsko-snowbardowe znajdując się w Bytomiu, a dokładniej w Suchej Górze. Obiekt powstał 1 grudnia 2002 roku. Znajdują się tam takie atrakcje jak: dwa działające wyciągi narciarskie, 300m tras zjazdowych, snowpark „White Cross Superpark”, zimowy tor saneczkowy, park zabaw zimowych dla dzieci, trzy restauracje (Music Bar), wypożyczalnia sprzętu sportowego, sklep sportowy, trasy rowerowe i widokowe.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Kompleks planuje powiększenie o dodatkowe atrakcje: centrum tenisowe i baseny.

7. Rezerwat Segiet

Rezerwat ten jest częściowym leśnym rezerwatem przyrody leżącym w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Położony jest w szczytowych partiach Srebrnej Góry (347 m.n.p.m.), będącej jednym z wyższych wzniesień w zachodniej części Garbu Tarnogórskiego. Teren podlega ochronie czynnej.

Źródło: slaskie.travel

Rezerwat Segiet został obiektem UNESCO. Wpisu na listę dokonano podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie – 9 lipca 2017 roku.

8. Emotion Karting

Tor oferuje kierowcom szeroką trasę o długości 355m z 3 zakrętami w prawo oraz 7 zakrętami w lewo. Jego nawierzchnia składa się w prawie 100% z nagumowanego asfaltu, dzięki czemu zapewnia doskonałą przyczepność. Gokarty dostępne na miejscu zostały specjalnie zaprojektowane pod nitkę toru, która tam się znajduje, a każdy element przebiegu trasy był dokładnie przemyślany.

Źródło: groupon.pl / emotionkarting.pl

Najdłuższa prosta daje możliwość rozpędzenia się aż do ponad 50km/h. Liczne zakręty sprawiają, że jazda nie staje się nudna, a ciekawa i pełna adrenaliny.

9. Kolej wąskotorowa Bytom

Operatorem tej kolei jest Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Długość trasy wynosi 21km, która prowadzi z Bytomia do Miasteczka Śląskiego przez Tarnowskie Góry. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji Górnego Śląska, która cały czas przyciąga turystów z różnych części Polski.

Źródło: sgkw.eu

Jest to jedyna czynna i najstarsza kolej wąskotorowa na świecie – jeździ nieprzerwanie od 1853 roku.

10. Laserhouse

Jest to centrum rozrywki, w którym można się wybrać całą rodziną i zagrać w laserowego paintballa. Mają atrakcje takie jak: laser tag, laserowy labirynt i laserowa strzelica.

Źródło: prezentmarzen.com

Laserhouse nietylko znajduje się w Bytomiu – Centrum Handlowe Agora, ale również w innych miejscowościach: Katowice, Sosnowiec, Rybnik i Częstochowa.

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.