zmiany w zasadach kwarantanny
AktualnościKoronawirus

Zmiany w zasadach kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie określające zmiany w zasadach kwarantanny dla osób podróżujących w związku z występującym stanem pandemii.

Nastąpiły zmiany w zasadach kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski w Dzienniku Ustaw. Dotyczy osób, które przybywają do Polski ze strefy Schengen oraz i tych którzy z niej nie przyjeżdżają. Jakie zmiany pojawiły się w Dzienniku Ustaw?

Zmiany w zasadach kwarantanny

Dla osób przyjeżdżających do Polski ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa. Jest jedno ale. Zwolnione z kwarantanny będą osoby, które mają negatywny test – PCR lub antygenowy – na obecność koronawirusa. Nie starszy niż 48 godzin. Zaś dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen – bez wyjątku obowiązuje kwarantanna.

Podróżujących spoza strefy Schengen nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywają. „Każdy z przyjezdnych, zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej, będzie miał możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli wynik będzie negatywny, podróżny będzie zwalniany z kwarantanny.” – czytamy w Dzienniku Ustaw.

Osoba, która przyjeżdża do Polski musi obowiązkowo pokazać wynik testu w języku polskim lub angielskim. Na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub policji.

Z kwarantanny zwalnia także negatywny wynik testu wykonany po przekroczeniu granicy w okresie 48 godziny. Laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu informatycznego Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zwolnieni z obowiązku izolacji będą też ozdrowieńcy. Dotyczy to tych, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy oraz osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Źródło informacji: tvs.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.