Aktualności

Gwiazda Betlejemska pierwszy raz na niebie od 800 lat!

W najdłuższą noc w roku po raz pierwszy od ośmiuset lat pojawi się na niebie Gwiazda Betlejemska. Będzie ona bardzo podobna do tej z przełomu er.

Wyjątkowa koniunkcja Jowisza i Saturna, czyli Gwiazda Betlejemska

W noc przesilenia zimowego na nocnym niebie po raz pierwszy „spotkają się” Jowisz i Saturn. W momencie „spotkania” dojdzie do koniunkcji tych planet. 21 grudnia dwie największe planety układu słonecznego zbliżą się do siebie na tyle blisko, że z perspektywy Ziemi będą wyglądały jakby dzieliła je grubość monety, a ich rzeczywista odległość przekroczy jednak 600 mln km. W efekcie na nocnym niebie pojawi się świetlisty punkt. W związku z terminem, który jest bliski Bożemu Narodzeniu to zjawisko określa się mianem Gwiazdy Betlejemskiej.

Przez następne dwa tygodnie – obie planety będą się do siebie zbliżać, do momentu aż będą oddalone o zaledwie 1/10 stopnia. Tak zapowiedziała amerykańska agencja NASA.

Ostatni raz na niebie Gwiazda Betlejemska pojawiła się w 1226 roku.

Najwspanialsze zjawisko astrologiczne Gwiazdy Betlejemskiej

Tak naprawdę koniunkcje Jowisza i Saturna występują co 20 lat i za każdym razem takie zdarzenie określa się mianem „wielkiej koniunkcji”. Jednak w 2020 roku oby dwie planety zejdą się w grudniu i będą najbliżej siebie od 1623 roku.

Jak zapowiada agencja NASA to będzie najwspanialsza ze wszystkich „wielkich koniunkcji” Jowisza i Saturna. Każdy obserwator nocnego nieba, będzie mógł zobaczy dwie ogromne planety wraz z ich księżycami, używając teleskopu lub lornetki.

Następne takie zjawisko za 60 lat

Kolejna okazja, w której będziemy mogli zobaczyć Jowisza i Saturna tuż obok siebie – zdarzy się w 2080 roku.

Źródło informacji: businessinsider.com.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.