Aktualności

Nowe życie dla dawnego bytomskiego miejsca w Parku Kachla

W Bytomiu jest kilka miejsc, gdzie te są ikonami naszego miasta. Jedną z nich na pewno jest teren po dawnym Miejskim Ogrodzie Zoologicznym z XIX wieku.

Nowe życie dla dawnego bytomskiego miejsca w Parku Kachla, a tak konkretnie dla dawnego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego z 1898 roku, gdzie prawie w niezmienionym kształcie zachował się wybieg dla niedźwiedzi. Mamy dobrą informację – dawne bytomskie miejsce zyskało nowego dzierżawcę. Dzięki niemu ta bytomska ikona powróci na gastronomiczną mapę naszego miasta.

Nowe życie dla dawnego bytomskiego miejsca w Parku Kachla

Chodzi o tereny po dawnym bytomskim zoo z XIX wieku, ale także o kawiarenkę „Pod misiami”. To ona zyska dawny blask i nowe życie. Obiektem zaopiekował się już nowy dzierżawca, który podjął się już prac remontowych.

MZDiM opiekuje się Parkiem Kachla i to właśnie jednostka wydzierżawiła nowemu gospodarzowi teren po dawnym zoo. Dzierżawca ma do wykorzystania dwa budynki o łącznej powierzchni 40m2 wraz z terenem, który ma oczko wodne i znajduje się pomiędzy budynkami.

Spacerowicze oraz bytomianie widzą, że „coś” tam się dzieje i zerkają ukradkiem z zaciekawianiem. Tam dzieje się sporo, zespół budowlańców idzie jak burza. A co mówią spacerowicze?

– Po latach pustki, wreszcie coś się dzieje – mówią spacerowicze i wspominają to miejsce, przytaczając różne okresy jego działalności dla bytomskiego magistratu.

Śladami dawnych wspomnień mieszkańców

Najstarsi bytomianie pamiętają, że w tym miejscu żyły niedźwiedzie brunatne, bo zagroda ta istniała w parku jeszcze w latach 60. Z kolei Ci nieco młodsi wspominają w tym miejscu sadzawkę, w której mieszkał i pływał żółw oraz dawne niedźwiedzie groty, gdzie można było kupić coś na ochłodę – lody i napoje.

– Moje wspomnienia sięgają jedynie kawiarenki „Pod misiami”. Choć kawiarenka to chyba słowo na wyrost, bo miejsce zapamiętałam tylko z możliwości zakupu czegoś do picia w drodze na plac zabaw – mówiła Alina Gacek, bytomianka, nowa dzierżawczyni obiektu – Wiemy, że to miejsce dla bytomian ma szczególne znaczenie, o czym świadczy zainteresowanie przechodniów prowadzonymi pracami. Czasami podchodzą panowie i panie starszej daty i opowiadają o swoich wspomnieniach np. randkach w tym miejscu – uśmiechała się pani Alina.

Miejsce jak z dawnych pocztówek Bytomia

Nowi dzierżawcy bardzo mocna są zżyci z Bytomiem i jego historią. Ich pomysł na zagospodarowanie miejsce jest prosty: ma wyglądać tak, jak na dawnych pocztówkach. Park stanowi zabytkowe miejsce, więc prace w starym mini zoo objęto nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

pocztówka ze zbiorów Czesława Czerwińskiego, źródło: UM Bytom

– Bardzo sobie cenimy historię, jesteśmy lokalnymi patriotami i chcielibyśmy przywrócić temu miejscu – jego infrastrukturze – dawną świetność – mówiła Alina Gacek.

Jakie prace już wykonano w dawnym bytomskim miejscu?

Wyczyszczono elewację budynków i zlikwidowano wszystkie elementy dobudowane na przestrzeni lat, które zaburzały główny wygląd tego miejsca. Odbudowane będzie również oczko wodne, w którym znajdą się odzyskane oryginalne elementy charakterystycznej niebieskiej mozaiki. W planach jest również odnowienie plenerowej rzeźby Misie I z 1978 autorstwa Henryka Fudalego oraz Józefa Sawickiego.

– Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć miejsce, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością. Gdzie po prostu będzie można miło spędzić czas – w bardzo przyjemnym otoczeniu – tłumaczyła Alina Gacek.

Miejsca dla każdego z nas

Choć nowy wygląd, charakter i tożsamość dawnego bytomskiego miejsca dopiero jest w trakcie tworzenie koncepcji, to nowi gospodarze pragną, by to miejsce było dla każdego z nas – dla każdej grupy wiekowej.

– Nasz park to miejsce, gdzie w ciągu dnia można spotkać dziadków i babcie z wnukami, ludzi spacerujących z psami i biegaczy. Mogę zdradzić, że będzie to ciekawe miejsce gastronomiczne. A Widzimisie, bo taką nazwę wybraliśmy dla naszego sezonowego lokalu, będzie dla wszystkich, którzy lubią nieoczywiste historie. To jak, widzimisie w przyszłym roku? – podsumowała Alina Gacek.

Źródło informacji: UM Bytom
Zdjęcie: pocztówka ze zbiorów Czesława Czerwińskiego, źródło: UM Bytom | Wikipedia fot. Yarl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
5
Nie
1

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.