Aktualności

Nowe atrakcje w Bytomiu

Nowe atrakcje w Bytomiu: Bytom jest miastem historycznym z ciekawymi obiektami do zwiedzania. Można w nim zwiedzić mnóstwo obiektów z różnych okresów sprzed wielu lat. To miasto na mapie Górnego Śląska zalicza się do perełek polskiej historii, dlatego więcej informacji o lokalnych atrakcjach w artykule.

Kiedy pewien obiekt w Miechowicach jest otwarty, przyjeżdżają do niego miłośnicy historii i militariów z czasów II wojny światowej. W obiekcie przyciągają ich materiały z tamtego okresu oraz inscenizacja nalotu bombowego. W schronie mieści się Izba Pamięci, która jest poświęcona nt. wydarzeń ze stycznia 1945 roku. Wtedy żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się gwałtów, morderstw i rabunków na miechowiczanach. W grupie zamordowanych był ks. Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy ul. Styczyńskiego. Po wielu godzinach tortur dokonano na nim morderstwa w Stolarzowicach. Oprócz wystawy o Tragedii Górnośląskiej, są też ekspozycje o Tragedii Górnośląskiej. Można tutaj znaleźć informacje o walkach o Górny Śląsk z 1945 roku.

Nowe atrakcje w Bytomiu

Miechowicki schron to miejsce dla pasjonatów militariów i historii. Miasto pomogło kupić sprzęt audiowizualny, który obsługuje teraz Stowarzyszenie Pro Fortalicium. Potem stworzono nagranie o walkach o Miechowicach, które są w języku niemieckim i angielskim. Zwiedzający mogą mieć styczność z nagraniem w systemie dolby surround. Pod lepsze oświetlenie i nagłośnienie są kupione: oświetlenie LED, mikrofony, ramki multimedialne, głośniki i system dolby surround w komputerze. Nowe sprzęt przedstawia lepiej historię walk o Miechowice sprzed 70 lat.

31 lipca w sobotę nie tylko będzie można zwiedzić sam schron przeciwlotniczy. Czekają spotkania z bohaterami „Gwiezdnych Wojen” i wystawa samochodów. Będą też wystawy komiksów i przedmiotów dnia codziennego z PRL-u.  Nie zabraknie sprzętu milicyjnego i wojskowego z II wojny światowej. Odbędą się też spotkania z rekonstruktorami. Wstęp na imprezę wolny od godziny 12:00.

– Podziemny schron w Miechowicach od chwili jego otwarcia cieszy się ogromną popularnością. Chcąc zachęcić mieszkańców Bytomia i nie tylko do odwiedzenia obiektu, organizujemy także ciekawe wydarzenia, a jednym z nich będzie w najbliższa sobotę, 31 lipca możliwość zobaczenia bohaterów Gwiezdnych Wojen – mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu. Warto dodać, że w sobotę organizujemy także „Podróż w czasie – czasy PRL-u”, w trakcie którego będzie można zobaczyć samochody z tamtych lat, umundurowanie oraz liczne pamiątki z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – dodał Ireneusz Okoń.

Informacje o schronie w skrócie:

Liczy około 100 metrów długości. Ma 1,5 metra szerokości i 2 metry wysokości. Na razie przywrócono do użytku 45 metrów. Podobno powstał on w czasach II wojny światowej w latach 1942-1944. Mógł pomieścić około 250 osób.

Dolną część schronu w Bytomiu, w Miechowicach jest zbudowana z betonowych bloków i częściowo z cegły. Górna jego część to żelbetonowe bloki w kształcie łuku. Schron zachował do dziś oryginalne wywietrzniki.

Źródło: bytom.pl

 

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać

Komentarze zostały zablokowane.