Druga młodość kamienicy przy ulicy Piłsudskiego w Bytomiu
Aktualności

Druga młodość kamienicy przy ulicy Piłsudskiego

W naszym mieście jest wiele zabytkowych kamienic, które przeżywają swoją drugą młodość i do takich należy właśnie kamienica przy ulicy Piłsudskiego 65/69.

Kilka kamienic w naszym mieście przeszło solidne odrestaurowanie i cieszą się nowym życiem. Spacerując po Bytomiu niedaleko Muzeum Górnośląskiego znajduje się przepiękna i kolorowa kamienica, która niedawno dołączyła do grona budynków po renowacji. To kamienica znajdująca się tuż przy ulicy Piłsudskiego 65/69.

Druga młodość kamienicy przy ulicy Piłsudskiego w Bytomiu

Budynek zbudowano w 1925 roku w stylu wczesnego modernizmu. Kamienicę wyróżniała kolorowa elewacja, którą udekorowano sztukaterią. Rok po roku obiekt niszczał, a niekorzystne warunki pogodowe również na niego wpływały. Z biegiem czasu kamienica straciła swój dawny blaski i wspaniałe ozdoby, które nadawały jej szczególnego charakteru.

Teraz budynek przy bytomskiej ulicy przeżywa tak zwaną drugą młodość lub dla innych – nowe życie. To wszystko było możliwe, dzięki zaangażowaniu wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy kamienicy. Kamienica odzyskała swoje pierwotne piękno i zachowano przy tym też wartość historyczną budynku. W 2020 roku odrestaurowania podjęła się firma Nova-Bud Sp. z o.o. z Piekar Śląskich – zgodnie z projektem architektonicznym przygotowanym przez Studio Projektowe Adrian Gajda. Renowacja budynków historycznych – to zawsze wielkie przedsięwzięcie nad którym zawsze czuwa konserwator zabytków.

– W ramach rewitalizacji kamienicy przeprowadziliśmy m.in. prace polegające na oczyszczeniu, odgrzybieniu i odtworzeniu pierwotnej kolorystyki elewacji, którą udało się odkryć podczas usuwania zanieczyszczeń. Zrealizowaliśmy również renowację zdobniczych elementów sztukateryjnych. Część z nich była dobrze zachowana i wymagała jedynie odnowienia, ale były także takie, które trzeba było odtworzyć poprzez wykonanie wiernych kopii z wykorzystaniem specjalnych form oraz zapraw sztukatorskich. Zadanie obejmowało też wykonanie obróbek blacharskich i wymianę parapetów, attyki oraz gzymsów. Konieczne było również wykonanie izolacji przeciwwilgociowej – opowiada Łukasz Nowak, właściciel firmy Nova-Bud.

Na ratunek kamienicy

Do odnowienia elewacji budynku zawsze trzeba użyć specjalistycznych materiałów. Tak jak w przypadku innych budynków o tego typu pokroju (zgodnie ze sztuką konserwatorską) – użyto systemu renowacyjnego Baumit. Posiada on ogromną bazę specjalistycznych materiałów wysokiej jakości. Między innymi są to podkładowe tynki renowacyjne z linii Baumit Sannova – odprowadzają one wilgoć z murów kamienicy oraz zaprawy do wykonywania odlewów sztukatorskich Baumit Stuccoco Guss SG 87.

– Zawilgocone ściany to bardzo często powtarzające się zagadnienie podczas renowacji budynków. Wysokiej jakości tynki renowacyjne pomagają skutecznie uporać się z tym problemem, efektywnie odprowadzając nagromadzoną w murach wodę. To bardzo istotne, bo działa ona destrukcyjnie na materiały budowlane. Zamarzając może powodować ich rozsadzanie i pękanie. Ponadto, na mokrych powierzchniach łatwiej osadza się brud i rozwijakorozja biologiczna, objawiająca się nieestetycznymi czarnymi lub zielonymi wykwitami na elewacji. Zawilgocenie prowadzi także do rozpuszczenia soli zawartych w materiałach budowlanych, które podczas wysychania niszczą warstwy malarskie i tynkarskie. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich zabezpieczeń przed wodą – i to bez względu na to czy mamy do czynienia ze starym czy nowym obiektem – zaznacza Łukasz Nowak.

Jednak by przepiękna fasada kamienicy cieszyła oko jak najdłużej, jako wierzchnią warstwę zastosowano specjalny tynk w postaci paropuszczalnego tynku silikatowo-silikonowego o niskiej nasiąkliwości Baumit StellaporTop. Jest on bardzo odporny na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Prestiżowa nagroda dla bytomskiego budynku

Kamienica przy ulicy Piłsudskiego 65/69 w Bytomiu otrzymała główną nagrodę w konkursie Fasada Roku 2021 w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”. To wyróżnienie jest dzięki wspólnemu zaangażowaniu i idealnemu odtworzeniu dawnych elementów sztukaterii, elewacji i detali architektonicznych. Firma Nova-Bud Sp. z o.o. z Piekar Śląskich wspaniale poradziła sobie z wykonaniem renowacji bytomskiego obiektu. Metamorfoza kamienicy zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, udowadnia to główna nagroda w konkursie Fasada Roku 2021.

Źródło informacji: Materiały prasowe Buena Vista
Zdjęcia: Baumit

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
3
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.