Bytomski park bierze udział w plebiscycie Gazety Wyborczej
Aktualności

Bytomski park bierze udział w plebiscycie Gazety Wyborczej

Miasto wczoraj przekazało bardzo sympatyczną wiadomość na temat bytomskiego parku znajdującego się w centrum miasta – bierze udział w plebiscycie Gazety Wyborczej.

Aktualnie trwa plebiscyt Gazety Wyborczej na najpiękniejsze zielone lokalizacje w regionie i poszczególnych miasta. Nominację otrzymał również bytomski Park Miejski im. Franciszka Kachla. Na czym polega plebiscyt?

Bytomski park bierze udział w plebiscycie Gazety Wyborczej

Plebiscyt nazywa się Supermiasta i Superregiony 2022. Polega on na tym, że mieszkańcy głosują na najbardziej ciekawe i najpiękniejsze zielone miejsca w naszym województwie. Miasto zachęca do głosowania właśnie na nominowany do konkursu Park Miejski im. Franciszka Kachla. Głosuj tutaj.

Historia bytomskiego parku

Park powstał około 1840 roku jako obiekt krajobrazowy na obszarze 43 hektarów na terenach po dawnych wyrobiskach górniczych. Dzięki przybyłemu do naszego miasta z Budapesztu Parkdirektor Koehler na początku XX wieku nasadzono wspaniałe kasztanowce, którymi możemy napawać swojego do dziś. Właścicieli współpracujący z architektem w miejsce kawiarenki „Pod misiami” utworzył dla mieszkańców mini zoo.

Pomimo upływu tylu lat, wszystkie te drzewa nadal zdobią alejki w Parku Miejskim w Śródmieściu. We wschodniej części kiedyś znajdowała się Łaźnia Miejska. Niestety została ona wyburzona, a na jej miejscu w 1932 roku powstał funkcjonalny Zakład Kąpielowy, który zaprojektował Carl Schmidt. W głębi zielonego obiektu znajduje się budynek Urzędu Miejskiego, w którym wówczas zlokalizowany był Sąd Cywilny.

Kiedyś na terenie parku także znajdował się mały drewniany kościół p.w. Św. Wawrzyńca, który spłonął w 1982 roku. Od północnego zachodu znajdziemy zespół przepięknych stawów, który w tym miejscu kończy bytomskie zielone miejsce. Ciekawostką jest fakt, że Park Miejski im. Franciszka Kachla wpisano do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1992 roku.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.