tramwaj dziewiątka
Aktualności

Tramwaj „Dziewiątka” wraca na bytomskie tory tramwajowe

Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców Bytomia – w tym tygodniu na bytomskie tory tramwajowe wraca tramwaj „Dziewiątka”.

Już w najbliższą sobotę od 18 grudnia ma zostać przywrócony do ruchu tramwaj „Dziewiątka”. Ta wiadomość wielu bytomian na pewno ucieszy. W ciągu najbliższych dni będą prowadzone jazdy próbne na zmodernizowanej linii tramwajowej w Szombierkach.

Tramwaj „Dziewiątka” wraca na bytomskie tory tramwajowe

Prawie dwa lata trwała modernizacja linii tramwajowej w Szombierkach. No i w związku z zakończeniem prac na bytomskie tory tramwajowe wraca tramwaj „Dziewiątka”. Tramwaje w Szombierkach przestały kursować 18 kwietnia 202 roku, od momentu rozpoczęcia się modernizacji torowiska w Rudzie Śląskiej – Goduli. Wtedy trasę dziewiątki skrócono do pętli w Chebziu i zaczęła się przebudowa trasy popularnego tramwaju po stronie Rudy Śląskiej.

Z kolei u nas po bytomskiej stronie zaczęła się modernizacja linii biegnącej wzdłuż Frycza-Modrzewskiego. Rozpoczęła się ona nieco później i zgodnie z planem miała zakończyć się w kwietniu 2022 roku. Nadal trwają prace modernizacje, ale pomimo to linia zostanie uruchomiona już 18 grudnia, czyli w najbliższy weekend. Tramwaj „Dziewiątka” ponowie będzie jeździła do Chorzowa poprzez Rudę Śląską, no i Bytom 😉.

– Generalny wykonawca inwestycji – firma Silesia Invest dołożyła starań, aby jak najwcześniej wznowić ruch tramwajowy, jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i wszystko wskazuje na to, że to się uda – mówił Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie SA.

Jazdy próbne „Dziewiątki”

Na zmodernizowanej linii tramwajowej na Frycza-Modrzewskiego zaplanowano jazdy próbne oraz wykonanie ostatnich prac koniecznych do tego, by móc rozpocząć obsługę liniową trasy. Reszta prac ma być prowadzona już bez przerwy w ciągu ruchu tramwajowego.

Od 18 grudnia dziewiątka wraca do normalnej trasy i rozkładu, który będzie kursować w relacji: Chorzów Stadion Śląski pętla zachodnia – Bytom plac Sikorskiego. Rozkład znajdziecie na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Zmiany na liniach tramwajowych w Bytomiu od 18 grudnia

  • linia tramwajowa nr 9 – wprowadzenie nowego rozkładu jazdy na docelowej trasie przejazdu: Bytom Plac Sikorskiego – Chorzów Stadion Śląski;
  • linia tramwajowa nr 39 – zawieszenie kursowania;
  • linia tramwajowa nr 43 – korekta rozkładu jazdy w zakresie kursów wyjazdowych i zjazdowych;
  • linia autobusowa nr 121 – wprowadzenie korekty rozkładu jazdy oraz przywrócenie stałej trasy przejazdu Halemba Pętla – Orzegów Waniora;
  • przystanek Szombierki Frycza Modrzewskiego 31 i 32 ulegnie likwidacji;
  • uruchomiony zostanie przystanek Szombierki Frycza Modrzewskiego 01t i 02t;
  • uruchomiony zostanie przystanek Chorzów Rynek 05t zlokalizowany na ul. Katowickiej w rejonie parkingu pod estakadą;
  • linia nr 9 w kursach skróconych do przystanku Chorzów Rynek będzie obsługiwała stanowisko 04t (stanowisko dla linii nr 17);
  • przywrócona zostanie obsługę przystanku Godula Plac Niepodległości 02t w kursach linii nr 9 w kierunku Chorzowa.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.