SqArt Gallery ponownie się otwiera w Bytomiu
AktualnościKultura

SqArt Gallery ponownie się otwiera w Bytomiu

Już dziś – 2 sierpnia o godzinie 18:00, odbędzie się reaktywacja SqArt Gallery w Bytomiu przy ulicy Wrocławskiej 32/34 w Bytom Square.

SqArt Gallery ponownie wraca do życia, a na dziś zaplanowano otwarcie. Już o godzinie 18:00 będzie reaktywowana bytomska galeria sztuki z wysokiego „C”, która istnieje w naszym regioniu już od 2018 roku. Znajdziemy tam dzieła sztuki współczesnej – polskiej i światowej.

SqArt Gallery ponownie się otwiera w Bytomiu

W bytomskiej galerii sztuki znajdziemy czołowych twórców sztuki współczesnej – polskiej i światowej. Zobaczymy na własne oczy prace Rafała Olbińskiego, Leona Tarasewicza, Romana Nowotarskiego, Jerzego Handermandera, Jerzego Dudy-Gracza, Igora Mitoraja i największego ekscentryka w malarstwie na tle europejskim Salvadora Dali. Galeria będzie miała powierzchnie niemalże 400 metrów kwadratowych w miejscu, które mieszkańcy miasta znają na wylot – w siedzibie Bytom Square.

– Nasze miasto już dawno przestało być symbolem pogórniczej szarzyzny. Mamy wspaniałą Operę Śląską czy świetny Teatr „Rozbark”. W tej kulturalnej przestrzeni galerie sztuki są niezwykłym symbolem propagowania i kontemplacji sztuki – mówił Olgierd Lizoń, prezes Bytom Square.

Tym razem SqArt Gallery zaprezentuje wystawę malarstwa Moniki Ślósarczyk, ostatniej dyplomantki rektora ASP w Krakowie – profesora Jana Szancenbacha. Ślósarczyk potrafi na ogromnych płótnach uchwycić w nieprzeciętny sposób zwykłe chwile codzienności. Tutaj warto wspomnieć, że galeria będzie reaktywowana w dawnej fabryce garniturów.

Co jest w aktualnych planach bytomskiej galerii sztuki?

W planach SqArt Gallery jest co miesiąc organizować ekspozycje czasowe, na których będziemy prezentowane obrazy, grafiki, rzeźby i różne dzieła zarówno twórców światowej klasie, jak i tych obiecujących z Polski, a przede wszystkim z naszego rodzimego Śląska.

W niedalekiej przyszłości dla przestrzeni artystycznej maja zostać wykorzystane schrony, które zlokalizowane są w podziemiach i zbudowano je w minionym wieku. W czasach kiedy istniejące od 1945 Zakłady Przemysłu Odzieżowego Bytom były zakładem zmilitaryzowanym. Tworzono i szyto tu mundury dla wojska, choć rozpoznawalność marki zawdzięcza się głównie garniturom. Dziś odzież zastąpią dzieła sztuki.

Magiczna współpraca

Patronat nad bytomską galerią objął Europejski Instytut Promocji Sztuki, który w Wiśle prowadzi Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Współpraca ta daje możliwość wystawienia ich zbiorów, również w naszym mieście. Mowa tutaj o takich twórcach jak Marcin Kołpanowicz, Jarosław Jaśnikowski, Tomasz Sętowski czy Wojciech Siudmak, ale i również rzeźbiarza Artura Szołdry.

– Chcemy, aby nasza galeria stała się przestrzenią sztuki dla całego regionu śląskiego. Planujemy wiele interesujących przedsięwzięć artystycznych, happeningi czy akcje performance, do udziału w których obok najwyższej klasy twórców chcemy zaprosić mieszkańców Bytomia. Poprzez swoją działalność udowodnimy, że to miasto ma różne, ciekawe i atrakcyjne oblicza. To związane ze sztuką malarską czy rzeźbiarską również – mówił Olgierd Lizoń.

Wernisaż

Wernisaż wystawy malarstwa twórczości Moniki Ślósarczyk odbędzie się w dniu otwarcia, czyli dziś – 2 sierpnia o godzinie 18:00 przy ulicy Wrocławskiej 32/34 w Bytom Square.

Źródło informacji, zdjęcia: Materiały prasowe

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.