Aktualności

Powstaje nowe muzealne miejsce na mapie Bytomia

W naszym mieście powstaje nowe muzealne miejsce, a to wszystko z inicjatywy Koksowni Bytom. Mowa tutaj o Muzeum Koksownictwa.

Powstaje nowe muzealne miejsce na mapie Bytomia – mowa tutaj o Muzeum Koksownictwa. To wszystko jest możliwe dzięki inicjatywie Koksowni Bytom, która chce by ludzie szerzyli wiedzę o koksie, koksowniach i koksownikach. Jak wynika z przeprowadzonych badań wiedza na ten temat wśród mieszkańców naszego województwa – słowo „koks” jest coraz mniej znane.

Powstaje nowe muzealne miejsce na mapie Bytomia

Miasto zyska kolejne nowe muzealne miejsce – Muzeum Koksownictwa i powstaje dzięki Koksowni Bytom. Dzięki temu będziemy pogłębiać wiedzę na temat koksu, koksowniach i koksownikach. Od 2006 roku w województwie śląskim istnieje i działa Szlak Zabytków Techniki. To najbardziej znana i najciekawsza trasa turystyki industrialnej w Polsce. Dzięki niej pamiętamy historię przemysłu hutniczego, górniczego czy też kolejowego, ale nie ma tutaj mowy o koksowniczym.

– Szlak na początku liczył 29 obiektów związanych z historią przemysłu, z biegiem lat pojawiały się kolejne. Dzisiaj to 40 zabytków techniki i na pewno oferta będzie się powiększać i rozwijać. To musi cieszyć – mówił dr Adam Hajduga, kierownik Działu Marketingu Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, wiceprezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Industrialnego (ERIH) i twórca Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz jego były wieloletni koordynator.

Gdzie powstanie Muzeum Koksownictwa?

Muzeum Koksownictwa powstanie w zabytkowym budynki siłowni po byłej Hucie Bobrek. Tak jak wspomnieliśmy na trasie Szlaku Zabytków Techniki brakuje reprezentanta przemysłu koksowniczego, dlatego to się za niedługo zmieni. To wszystko będzie możliwe dzięki Koksowni Bytom.

Powstaje nowe muzealne miejsce na mapie Bytomia - Muzeum Koksownictwa

– Siłownia Huty Bobrek jest jedną z ostatnich pozostałości po działającym do 1994 roku przy ul. Konstytucji zakładzie w Bytomiu – Bobrku. Budynek dawnej siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach – mówił Tomasz Sanecki, bytomski historyk – Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany 7 listopada 1984 roku do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – dodał.

Dodatkowe puzzle do Strefy Rozwoju Inwestycji

– Rok temu spotkaliśmy się w tym samym miejscu, aby powiedzieć o tworzonej we współpracy z miastem Bytom Strefie Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej. W tym czasie Koksownia Bytom, a wcześniej MMG m.in. skupiła grunty, zabezpieczyła budynek siłowni i rozpoczęła prace projektowe. Właśnie to miejsce będzie wizytówką Strefy. Powstaną w nim powierzchnie biurowe, centrum obsługi inwestorów, centrum aktywizacji lokalnej społeczności, inkubator lokalnego biznesu oraz Muzeum Koksownictwa – wyliczał Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom Sp. z o.o., mecenasa projektu – W koksownictwie drzemie ogromny potencjał, wprost proporcjonalny do potencjału przemysłu stalowego, który nie istnieje bez koksu. Mamy nadzieję, że inicjatywa utworzenia Muzeum Koksownictwa zachęci młodzież do rozpoczęcia kariery w tej branży. Cały czas szukamy chętnych do pracy w naszej koksowni, która od zarania jest przemysłowym sercem tej części Bytomia – dodał Rafał Szostok.

Kampania marketingowa Koksownii Bytom

Ostatnio pisaliśmy o akcji „Najlepszy koks z Bytomia poszukiwany”. Akcja była częścią rebrandingu Koksowni Bytom, ale także miała na celu sprawdzić wiedzę bytomian na temat przemysłu koksowniczego. Akcję prowadził Mariusz Kałamaga – znany komik i rodowity bytomianin.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.