AktualnościKultura

Muzeum Górnośląskie: Betlejki i szopki dolnośląskie

Już w tym tygodniu będziemy mogli podziwiać „Betlejki i szopki dolnośląskie” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Świąteczna wystawa Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zbliża się wielkimi krokami. Już 16 grudnia – w najbliższy piątek będziemy mogli podziwiać „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”. Tym razem placówka zestawi stajenki śląskie z dolnośląskimi.

Muzeum Górnośląskie: Betlejki i szopki dolnośląskie

Z kolekcji bytomskiej placówki kulturalnej zobaczymy betlejki między innymi Leona Kampki i z firmy Schaefera z Piekar Śląskich. Zaś szopki dolnośląskie to inaczej dioramy, szopki skrzynkowe pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku. Zobaczymy również szopki ludowe, drewniane i wykonane przez dolnośląskich artystów z lat 70. i 80. XX wieku.

Na wystawie zastaniemy także ekspozycję obrazów o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa malarzy nieprofesjonalnych i pochodzących ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego. Będziemy mogli podziwiać obrazy m.in. „Cicha Noc” – obraz jednego z najbardziej znanych artystów naiwnych Erwina Sówki, który przedstawia betlejemską stajenkę na tle osiedla Nikiszowiec.

Szopki dolnośląskie pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Wystawa potrwa od 16 grudnia 2022 do 2 lutego 2023 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Kuratorem wystawy będzie Anna Jurczyk.

Muzeum Górnośląskie: Betlejki i szopki dolnośląskie

Źródło informacji, zdjęcie: MGB

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.