Wyjątkowa wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim
Zdjęcie: Witalis Szołtys
AktualnościKultura

Wyjątkowa wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim

Już od dziś – 27 marca jest dostępna wspaniała wystawa kroszonek „Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki 2022” w Muzeum Górnośląskim.

Wielobarwne, drapane, malowane, wykonane techniką batikową, ażurowe lub wykonane dłutem dentystycznym – po prostu zachwycają. Mowa oczywiście o kroszonkach, czyli zdobionych jajach wielkanocnych, które możemy już oglądać na wystawie kroszonek w Muzeum Górnośląskim przy ulicy Korfantego 34 w Bytomiu.

Wyjątkowa wystawa kroszonek w Muzeum Górnośląskim

Nasz region słynie z tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych związanych ze świętami. Triduum Paschalne i Wielkanoc to dla Ślązaków szczególny czas modlitwy i zadumy, ale i kultywowania wielu wcześniejszych tradycji, które przekazywane są z pokolenie na pokolenie. Do jednych z tych tradycji należy zdobienie jajek wielkanocnych. Na ekspozycji w Muzeum Górnośląskim są prezentowane kroszonki wykonane w czterech kategoriach: rytowniczej, malowania woskiem, innymi tradycyjnymi technikami i znajdą się także nowatorskie zdobienia.

Wystawie towarzyszy także konkursu, który w bytomskiej placówce odbył się po raz 32. W 2022 roku na konkurs zgłoszono ponad 160 prac, które znalazły się na ekspozycji w Muzeum Górnośląskim.

– Mamy więc kilka prac oklejanych nitką, muliną, malowanych pisakami, farbami akrylowymi i olejnymi. Mamy jajka ażurowe, wykonane techniką decoupage,  oklejane kawałkami folii. Nie brakuje także akcentu ukraińskiego. Na wystawie znalazły się również kroszonki w żółto-niebieskich barwach – mówił Anna Grabińska- Szczęśniak, kurator wystawy.

Ekspozycję dopełniają obrazy z Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego, które nawiązują do Świat Wielkanocnych. Wystawa będzie trwała od dziś do 30 kwietnia 2022 roku.

Źródło informacji: Muzeum Górnośląskie Bytom
Zdjęcie: Witalis Szołtys

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.