Wyczyszczono Śpiącego Lwa na bytomskim Rynku
Aktualności

Wyczyszczono Śpiącego Lwa na bytomskim Rynku

Miasto zadbało o wyczyszczenie i zakonserwowanie Śpiącego Lwa na bytomskim Rynku. Wcześniej został on zdewastowany przez wandali.

Śpiący Lew znajdujący się na bytomskim Rynku został zdewastowany przez wandali. Wandale pomazali lwa w kilku miejscach – na łapie, brzuchu, czy też grzbiecie. Miasto postanowiło posąg wyczyścić i zakonserwować. Co objęły prace?

Wyczyszczono Śpiącego Lwa na bytomskim Rynku

Prace konserwacyjne zlecone przez Miasto Bytom między innymi polegały na usunięciu napisów, scalenie kolorystyczne oraz zabezpieczeniu powierzchni środkami na bazie mikrowosku. Roboty nadzorował Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wyczyszczenie kosztowało 7380 złotych.

Śpiący Lew

Rzeźbę tą wykonano w brązie w 1873 roku na podstawie projektu Theodora Kalidego. Lew był dołączony do kilkumetrowej wysokości pomnika, który upamiętniał mieszkańców powiatu bytomskiego – stanął on na naszym Rynku. Polegli oni w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870 – 1871. Pomnik przeniesiono w 1932 roku na obecny Plac Akademicki. Z kolei w 1945 roku podczas wojny – cokół pomnika zniszczono i figurę lwa przeniesiono do Parku Miejskiej – tam również dwukrotnie zmienił lokalizację. W latach 50. Słuch po lwie zaginął i nie wyjaśnionych okolicznościach rzeźba trafiła do Warszawy. W październiku 2008 roku śpiący lew powrócił na swoje pierwotne miejsce.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.