Wielka Sobota – 16 kwietnia
AktualnościLifestyle

Wielka Sobota – 16 kwietnia

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, który poprzez święto Zmartwychwstania. Święto to obchodzone jest głownie przez chrześcijan.

To ostatni dzień przed Wielkanocą. W Wielką Sobotę zazwyczaj udajemy się do kościoła by poświęcić nasze święconki, które znajdują się w koszyczkach wielkanocnych. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa.

Informacje – Wielka Sobota

Dzień1 dzień przed Wielkanocą
20213 kwietnia – zachód; 1 maja – wschód;
202216 kwietnia – zachód; 23 kwietnia – wschód;
20238 kwietnia – zachód; 15 kwietnia – wschód;
Typ świętachrześcijańskie
Religiekatolicyzm, prawosławie, protestantyzm
Zwyczajeświęcenie pokarmów
Znaczenieczas, kiedy ciało Chrystusa przebywa w Grobie Pańskim

Wielka Sobota w Kościele Rzymskokatolickim

W Kościele Rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwaniem na nadejście Chrystusa. O poranku w niektórych parafiach odprawia się liturgię Ciemnej Jutrzni*. Katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Jak zawsze przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy i inni – np. parafialne grupy modlitewne lub asysta.

To również czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. To także okazja do skorzystania z sakramentu pokuty przed największym świętem chrześcijańskim, jakim jest właśnie Wielkanoc. Odwieczną tradycją jest już to, że w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny – tzw. święconkę lub koszyczek wielkanocny.

W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek nie są odprawiane msze święte. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku, a potem jest odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, która należy już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. To także jedyny dzień, w którym nie ma sakramentu Eucharystii. Eucharystię można zanosić tylko i wyłącznie umierającym jako wiatyk**.

*Ciemna Jutrznia – nabożeństwo liturgiczne, odprawiane przed świtem w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, lub wieczorem dnia poprzedniego.

**Wiatyk – tzw. zapasy na drogę, droga – w chrześcijaństwie, a w szczególności w katolicyzmie, komunia święta podawana osobie w niebezpieczeństwie śmierci jako pokarm na drogę do życia wiecznego.

Źródło informacji: Wikipedia

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.