Aktualności

Sucha Góra z nową atrakcją turystyczną

Umowna dzielnica Bytomia – Sucha Góra zyska nową atrakcję turystyczną. Nowa atrakcja powstanie na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego.

Sucha Góra z nową atrakcją turystyczną, jaką jest wieża triangulacyjna. Nowy obiekt powstanie na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Suchgórski Labirynt Skalny. To projekt realizowany w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Sucha Góra z nową atrakcją turystyczną

Budowa wieży triangulacyjnej w Suchej Górze odbędzie się w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. W miniony piątek – 14 października podpisano umowę z wykonawcą – firmą F.H. JEST Jerzy Jastrzębski z Gliwic. Inwestycja ta będzie kosztowała 250 tys. złotych. Budowa obiektu ma zakończyć się do końca 2022 roku. Wieża powstanie w ramach projektu „Park Wiedzy i Rekreacji w Bytomiu – Suchej Górze Geograficzne serce Górnego Śląska”.

– Budowa wieży triangulacyjnej na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego to z pewnością projekt, który zwiększy atrakcyjność tego miejsca dla turystów odwiedzających to jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części naszego miasta – mówił zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda.

Zadanie będzie realizowane w formule „zaprojektuj – buduj”. Wykonawca po przygotowaniu projektu budowy wieży, będzie musiał uzyskać odpowiednie uzgodnienia, opinie i pozwolenie na realizację inwestycji. W następnym etapie – mają zostać wykonane roboty konstrukcyjne związane z budową nowego obiektu nad fundamentem punktu triangulacyjnego. Wieża o wysokości 6 metrów wykonana ma być ze stalowej i lekkiej konstrukcji (lekko skręcana) z zabezpieczeniem antykorozyjnym.

Punkt triangulacyjny w Suchej Górze

Punkt triangulacyjny to aktualnie kamień z wyrytym trójkątem i literami TP w Suchej Górze. Nazywany jest śląskim Greenwich i stanowi geodezyjne serce Górnego Śląska. Taki kamień właśnie znajduje się w Suchej Górze. Wystaje on około 25 cm nad ziemią. To nie tylko istotny element geodezyjny z czasów pruskich, ale także był on bazą wszystkich śląskich kopalń węgla kamiennego.

– Zabudowa wieży nad punktem triangulacyjnym będzie stanowić upamiętnienie dla pierwotnej wieży, która służyła geodetom przez dziesiątki lat – mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

To właśnie nad tym kamieniem powstanie nowa atrakcja turystyczna w Suchogórskim Labiryncie Skalnym. To będzie na pewno jedna z ciekawszych atrakcji znajdujących się w naszym mieście.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.