Spalał nielegalne odpady w remontowanym mieszkaniu w Szombierkach
AktualnościWiadomości

Straż Miejska kontroluje instalacje grzewcze

W regionie obowiązuje uchwała antysmogowa, ale nie brakuje takich miejsc, gdzie wymiana starych pieców nie idzie zgodnie z planem. Ci, którzy unikają inwestycji w bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, narażają się na karę pieniężną.

Zgodnie z uchwałą antysmogową od 1 stycznia nie mogą być już używane piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza. Strażnicy miejscy i pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu kontrolują, czy urządzenia grzewcze w bytomskich domach i mieszkaniach spełniają wymogi przepisów.

Instalacje grzewcze pod lupą urzędników

Od 1 stycznia 2023 roku wszedł w życie kolejny etap obowiązywania uchwały antysmogowej w województwie śląskim (Uchwała Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw), która zakazuje korzystania z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej.

Kontrole palenisk prowadzone są w dwóch przypadkach. Pierwsze to działania rutynowe, „wyrywkowe”. Drugie to z kolei odpowiedź na skargi mieszkańców, którzy uskarżają się na gęsty, czarny dym unoszący się z kominów. Urzędnicy podkreślają, że w głównej mierze chodzi im o edukację bytomian, a karanie za niestosowanie się do przepisów do ostateczność.

– Kontrole palenisk oraz urządzeń grzewczych, prowadzimy również na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który w momencie podwyższenia się stężenia zanieczyszczeń nakłada na gminę obowiązek wykonywania kontroli – podkreśla Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Przestarzałe paleniska, czyli… jakie?

W myśl uchwały antysmogowej we wszystkich budynkach zakazane jest instalowanie kotłów o klasie niższej niż piąta. Nieprzepisowe kotły powinny być wykluczane z eksploatacji zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  • kotły z 2006 roku i starsze, lub bez tabliczki znamionowej należało wymienić do 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej
  • kotły od 2007 roku do 2012 roku należy wymienić do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
  • kotły od 2013 roku do 31 sierpnia 2017 roku należy wymienić do 31 grudnia 2025 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie do 5 lat od daty ich produkcji,
  • instalacje spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 31 grudnia 2027 roku,
  • kominki, piece i inne instalacje, które wydzielają ciepło bądź wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika, należało wymienić do 31 grudnia 2022 roku. To oznacza wymianę na instalację spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku, chyba że instalacja osiąga sprawność cieplną min. 80% lub jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu.

Unikasz wymiany starego kotła? To wykroczenie

Od 2022 roku, unikanie wymiany kotła wyprodukowanego przed 2007 rokiem, jest już wykroczeniem, za które grozi mandat. Straż Miejska może nałożyć na mieszkańca 500 złotych kary, sąd – do 5 tys. zł grzywny.

Miasto wspiera w inwestycjach

Gmina Bytom nie od dziś pomaga mieszkańcom w wymianie nieefektywnych systemów grzecznych na ekologiczne. W zeszłym roku wsparto wykonanie 199 inwestycji w ramach PONE oraz 79 inwestycji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Poziom ten od 2020 roku utrzymuje się, jak podkreślają urzędnicy, na stałym poziomie.

Zapytaj ekodoradcę

Istnieje możliwość dalszej eksploatacji kominka lub pieca kaflowego, jednak instalacja musi osiągać sprawność cieplną min. 80% lub być wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu. Ten, kto chciałby wymienić piec węglowy na nowy, ekologiczny lub zastanawia się nad termomodernizacją swojego domu może skorzystać z pomocy oraz konsultacji Ekodoradcy oraz pracowników Punktu Obsługującego program „Czyste Powietrze” w Bytomiu. Ekodoradca dyżuruje pod nr telefonu: Numer telefonu: 572 326 471.

Źródło: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.