Śródmieście: Prezydent spotkał się z mieszkańcami
AktualnościPolityka

Śródmieście: Prezydent spotkał się z mieszkańcami

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Bytomia w dzielnicy – Śródmieście. Jakie kwestie były poruszane na dzielnicowym zebraniu?

Modernizacja, poprawa jakości powietrza, remont dworca PKP – to były główne kwestie poruszane na spotkaniu prezydenta z mieszkańcami Śródmieścia. Spotkanie odbyło się wczoraj – 13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 51 w Bytomiu.

Śródmieście: Prezydent spotkał się z mieszkańcami

Dworcowa

Na poniedziałkowym spotkaniu prezydent Mariusz Wołosz przedstawił informacje na temat rewitalizacji ulicy Dworcowej. Przebudowa jednej z najbardziej reprezentujących ulic centrum miasta zaczęła się w listopadzie tego roku. W ramach prac na bytomskiej arterii przewidziano wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, przebudowę oraz zagospodarowanie całej ulicy, ale i również odnowienie 11 zabytkowych kamienic. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 roku.

Piekarska razem z torowiskiem

Na ulicy Piekarskiej zostanie przebudowane między innymi torowisko, chodniki, jezdnia, miejsca parkingowe, wybudowane będą wyniesione perony przystankowe i jednokierunkowa ścieżka rowerowa na odcinku od skrzyżowania z Wrocławską do skrzyżowania z Piłsudskiego.

Mickiewicza

Z kolei na ulicy Mickiewicza powstaną między innymi nowe nawierzchnie chodników i zagospodarowany zostanie teren przy boisku Szkoły Podstawowej nr 46. Modernizacja tej ulicy wiąże się również z odnowienie elewacji 10 kamienic. Remont kamienic będzie realizowane przez ZBM-TBS w imieniu wspólnot dzielnicowych.

Nawrota i Smolenia

Zaś tutaj zaplanowano zagospodarowanie zieleńców, uporządkowanie miejsc parkingowych oraz przebudowa całkowita jezdni.

Modernizacja i przebudowa bytomskich ulic w centrum

Podczas spotkania włodarz Bytomia wspomniał także o innych zadaniach modernizacyjnych. Obecnie trwają postępowania przetargowe dotyczące „Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark”. Dotycz one remontu siedmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które są usytuowane przy ulicy Piłsudskiego 34-36, 38, 40, 42, 44, 50 i Kwietniewskiego 23. W ramach zadania powstanie również Centrum Usług Społecznych oraz kilka lokali socjalnych dla wspomaganych i chronionych. Tutaj można wspomnieć także o termomodernizacji i zmiany systemów ogrzewania nieruchomości w tej dzielnicy, która niebawem będzie przeprowadzona. Kompleksowa termomodernizacja będzie przeprowadzona w 21 budynkach przy ulicy Katowickiej, Korfantego, Matejki, Staromiejskiej, Żeromskiego, Kochanowskiego, Witczaka, Miętkiewicza. W ramach projektu „Rewitalizacja kwartału ulic Katowicka-Głęboka-Matejki” będzie wyremontowa część wspólna budynków wspólnot mieszkaniowych. Zadanie zakłada również zagospodarowanie zieleńców, nasadzenie roślin, umieszczenie elementów małej architektury, oświetlenie terenu oraz wykonanie placu zabaw.

Zielona Strefa przy Katowickiej

Na zebraniu była mowa również o Zielonej Strefie przy ulicy Katowickiej w Bytomiu. Tutaj z kolei powstaną ścianki wspinaczkowe, plac zabaw z piaskownicą, karmniki dla ptaków oraz domki dla motyli. Posadzone będą pnącza, rośliny płożące oraz drzewa. Zadanie ma zostać zakończone na początku przyszłego roku.

Remont Dworca PKP

Bytomianie dopytywali również o remont dworca PKP, m.in. o to jak będzie wyglądała hala peronowa. Aktualnie trwa ustalenie projektu hali peronowej między PKP PLK i Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

„Modernizacja linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie przewiduje roboty drogowe na odcinku linii kolejowej przebiegającej przez Bytom, a także m.in. remont stacji Bytom. Wymieniona będzie sieć trakcyjna, przebudowane zostaną rozjazdy, wyremontowane i zbudowane na nowo wiadukty kolejowe” – czytam na stronie bytomskiego magistratu.

Przebudowa linii tramwajowej

Prezydent Mariusz Wołosz wspomniał tutaj o przebudowie linii tramwajowej ze Śródmieścia na Stroszek. Całkiem niedawno o tym pisaliśmy. Tramwaje Śląskie SA ogłosiły przetarg na modernizację jednej z najważniejszej linii tramwajowych w naszym mieście. Więcej przeczytacie na ten temat u nas w artykule.

Inwestycje w placówkach edukacyjnych w centrum

W Śródmieściu odbędzie się rewitalizacja przyziemia budynku IV Liceum Ogólnokształcącego, ale także pojawiają inwestycje związane z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty, o której tutaj wspominamy to:

  • Piękna Szkoła w naszym mieście – czyszczenie elewacji SP nr 4,
  • Kolorowe place zabaw – modernizacja i rozbudowa istniejących placów zabaw przy Przedszkolach Miejskich nr 8 i 59.

Zakończyła się również modernizacja Młodzieżowego Domu Kultury nr 1. Tutaj prace objęły renowację zabytkowej elewacji budynku, renowację stolarki okiennej, remont dachu, wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji elektrycznej.

Baza sportowa w Śródmieściu

W czerwcu otwarto jeden z najbardziej wyczekiwanych obiektów sportowych przez mieszkańców Bytomia – Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów. To najbardziej innowacyjne lodowisko w Polsce. Obok niego powstaje aktualnie rolkowisko wraz z boiskiem wielofunkcyjnym, dwutorową bieżnią oraz parkiem street workoutu.

Z kolei przy ulicy Piłkarskiej powstanie pełnowymiarowe boisko piłkarskie, na którym będzie można pomieścić ponad 2,2 tysiące widzów i kibiców. Powstanie tam również trzypiętrowy budynek, w którym znajdą się pomieszczenia szatniowe, mini muzeum Polonii Bytom oraz kawiarenka z tarasem. Prace ruszą wraz z początkiem roku 2022.

Inwestycja kanalizacyjne i drogowe

Omówiono na zebraniu również zadania, które są zaplanowane przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, w tym między innymi przebudowę kanalizacji deszczowej i infrastruktury drogowej w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz placu Sobieskiego.

Niska emisja, kwestie bezpieczeństwa i czystości

Na spotkaniu mieszkańcy mogli się dowiedzieć też coś o Programie Ograniczenia Niskiej Emisji. W przyszłym roku miasto w ramach tego programu chce dofinansować wymianę 260 źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych na nowe źródła. Kwoty dotacji z miasta będą w przedziale od 7200 do 9000 zł. Wnioski będzie mogli składać od lutego 2022 roku.

Bytomianie prosili też o ograniczenie prędkości jazdy kierowców i stworzenie miejsc postojowych na ulicy Woźniaka. Apelowali również o remonty dróg wewnętrznych przy ulicy Wyczółkowskiego, Estreichera i Kolejowej, zabezpieczenie kamienicy przy ulicy Chrzanowskiego, które jest w złym stanie. Wspominali również o ograniczeniu prędkości jazdy kierowców przy ulicy Olimpijskiej, ogrodzenie wybiegu dla psów w Parku Miejskim, zagospodarowanie terenów przy kopalni Centrum. Mówiły także o kwestiach utrzymania czystości na ulicy Wallisa i Solskiego.

Kto brał udział w spotkaniu?

W spotkaniu prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza z mieszkańcami Śródmieścia wzięli udział również zastępcy prezydenta Michał Bieda i Adam Fras, radny Rady Miejskiej Maciej Gajos, a także przedstawiciele MZDiM, BPK, BM, Straży Miejskiej, Policji, Wydziału Inżynierii Środowiska, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Terminarz dzielnicowych spotkań

  • 20 grudnia, godz. 16:00 – Sucha Góra, Szkoła Podstawowa nr 38, ul. Korczaka 1.
  • 10 stycznia, godz. 16:00 – Miechowice, Szkoła Podstawowa nr 54, ul. Reptowska 86
  • 24 stycznia, godz. 16:00 – Szombierki, Szkoła Podstawowa nr 45, ul. Zakątek 20

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.