„Spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia” już w niedzielę
Aktualności

„Spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia” już w niedzielę

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na kolejny „Spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia” już w tą niedzielę.

„Spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia” odbędzie się w najbliższą niedzielę – 18 września, o godzinie 12:30. Zbiórka będzie miała miejsce na placu Jana III Sobieskiego 2. Bilety są w cenie 2 złotych, które można kupić w kasie biletowej. Spacer poprowadzi Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

„Spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia” już w niedzielę

Pamięć o przeszłości, to nie tylko poświęcenie należnej uwagi czy oddanie hołdu tym, którzy byli tu przed nami, to także klucz do pełniejszego i bardziej świadomego życia w teraźniejszości – do lepszego zrozumienia miejsca, w którym żyjemy i które każdego dnia opowiada nam swą historię.

Bytom jest miastem o długiej i bogatej historii, miejscem, w którym spotykały się religie, kultury oraz ludzie o otwartych umysłach. Społeczność żydowska, mniej więcej od połowy XIX wieku, brała czynny udział w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym miasta, stanowiąc ważną i znacząca grupę w jego wielokulturowej tkance. Choć ślady tej obecności nie są wyraźnie zaznaczone w przestrzeni miejskiej, a przepiękna synagoga zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1938 roku – jeżeli wiemy, gdzie szukać i jak patrzeć, możemy odnaleźć fascynujące opowieści o ludziach i wydarzeniach – fragmentach mozaiki tworzącej niezwykłą historię miasta. Dzięki odkrywaniu historii indywidualnych, osadzonych w bardzo konkretnym przestrzennym i historycznym istnieniu, zbliżymy się do zrozumienia charakteru miasta, a także jego obecnego kształtu.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.