Aktualności

Remont dachu w stuletnim budynku w bytomskim szpitalu

Rozpoczęto remont dachu w stuletnim i nieużywanym do tej pory budynku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu nr 4 w Bytomiu.

Przez 36 lat nie był używany budynek A1 w bytomskim szpitalu. Czas na historyczny moment – remont dachu w skrzydle Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitalu nr 4 w Bytomiu. Województwo Śląskie przeznaczyło na ten cel aż 2,5 mln złotych.

– Mimo, że budynek ma ponad 100 lat, ma ogromny potencjał – mówił Wojciech Michalik, dyrektor WSS nr 4 – Remont dachu jest początkiem przywracania go do użytkowania.

Remont dachu w stuletnim budynku w bytomskim szpitalu

– To ważne wydarzenie dla Bytomia, również dla miłośników historii i zabytków – podkreśliła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego – Podejmujemy się ratowania cennego historycznie budynku. Mimo, że nie figuruje on w rejestrze, to wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Ponad 100 lat temu był to szpital zajmujący się leczeniem dzieci poszkodowanych w wypadkach. Najnowocześniejszy wówczas budynek pod względem technicznym, z nowatorskim wyposażeniem i sprzętem.

Do połowy lat 80. ubiegłego wieku – budynek ten funkcjonował jako szpital. Na przełomie ’85 i ’86 – obiekt przeszedł gruntowny remont, po którym zapadła decyzja o zamknięciu go.

– Rozpoczęty wówczas proces inwestycyjny pozwolił mu przetrwać prawie 40 lat – mówił Wojciech Michalik – Możemy na nowo przywrócić go do użytkowania.

Władze szpitala zaczynają najpierw od dachu, a później przyjdzie pora na okna. W wyniku postępowania przetargowego – udało się zaoszczędzić pieniądze, które jednostka szpitala – za zgodą zarządu województwa – przeznaczyć na wymianę okien. Dyrektor Michalik na to skrzydło ma ambitne i konkretne plany.

– Chciałbym utworzyć tam Centrum Neuropsychiatrii – mówi – Przenieść Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym. Ten oddział to ogromny potencjał, bo realizujemy w nim również programy lekowe pierwszej i drugiej linii z zakresu stwardnienia rozsianego. W Centrum Neuropsychiatrii powinien również znaleźć się Oddział Psychiatrii. Na potrzeby pacjentów tego oddziału ma być również zaaranżowany wewnętrzny dziedziniec.

Na utworzenie Centrum Neuropsychiatrii – szpital będzie pozyskiwał środki zewnętrzne.

Prace idą pełną parą

Prace remontowe dachu wykonuje Zakład Remontowo-Budowalny Zbigniewa Olczyka z Zabrza. Modernizacja dachu obejmuje takie roboty jak: wzmocnienie krokwi, remont tarasu, balkonów, lukarn mansardowych i okien, wymianę elementów konstrukcyjnych, montaż rynien, barier śniegowych i instalacji odgromowej. Powierzchnia ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych dachu pokryta zostanie ceramiczną dachówkę. Prace zakończą się jesienią 2022 roku.

Źródło informacji, zdjęcia: WSS nr 4 Bytom

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
1
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać:

Komentarze są wyłączone.